more_horiz
Wiadomości

Jak wygląda nauczanie polskiego za granicą? Nie jest dobrze

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:54
Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas I ogólnopolskiego Zjazdu Badaczy Polonii w Warszawie wskazywali na trudności w nauczaniu języka polskiego za granicą.
Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na I ogólnopolskim Zjeździe Badaczy Polonii w Warszawie.
Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na I ogólnopolskim Zjeździe Badaczy Polonii w Warszawie. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Z badania wynika, że dzieci polskich emigrantów w wielu krajach nie mogą wybrać polskiego jako jednego z nauczanych w miejscowych szkołach języków - mówiła Dorota Gołębiowska z Towarzystwa Naukowego KUL podczas I ogólnopolskiego Zjazdu Badaczy Polonii. 

- Polski jest uczony tylko w szkołach polskich. W pozostałych jako obcy nie jest możliwy do wyboru. Uczniowie muszą więc uczyć się sami, sami podchodzić do egzaminów i przygotowywać się korzystając ze wsparcia naszych platform edukacyjnych, czy osób, które się w tym specjalizują - podkreślała.

Profesor Jacek Gołębiowski, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL,  zaznaczał jednak, że w tej sprawie jest już pewien postęp, m.in. w Szkocji, gdzie uczniowie mogą wybrać polski jako język obcy. Mówił też o powrocie polskiego na maturze na Litwie.

Czytaj także:

Spotkanie w KPRM

Uczestnicy I ogólnopolskiego Zjazdu Badaczy Polonii, którzy obradowali w Kancelarii Premiera, przedstawiali dzieje polskiej emigracji, dorobek badawczy i bieżącą działalność instytucji, które reprezentują.

W Bibliotece Rządowej otwarto dziś dział publikacji i prasy polonijnej, który będzie służył badaczom i osobom zainteresowanym tą problematyką.

Organizatorem I Ogólnopolskiego Zjazdu Badaczy Polonii był Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Wydarzenie ma odbywać się cyklicznie.

Posłuchaj
00:30 11439715_2.mp3 Dorota Gołębiowska: dzieci polskich emigrantów w wielu krajach nie mogą wybrać polskiego jako jednego z nauczanych w miejscowych szkołach języków (IAR)
Posłuchaj
00:27 11439715_3.mp3 Jacek Gołębiowski: na przykład w Szkocji jest już pewien postęp w sprawie nauki języka polskiego w szkołach (IAR)
Posłuchaj
00:29 11439715_1.mp3 Ksiądz doktor Marek Grygiel z Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego o działalności Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: Tomasz Rzymkowski o nauce hybrydowej

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem