- Z badania wynika, że dzieci polskich emigrantów w wielu krajach nie mogą wybrać polskiego jako jednego z nauczanych w miejscowych szkołach języków - mówiła Dorota Gołębiowska z Towarzystwa Naukowego KUL podczas I ogólnopolskiego Zjazdu Badaczy Polonii.
- Polski jest uczony tylko w szkołach polskich. W pozostałych jako obcy nie jest możliwy do wyboru. Uczniowie muszą więc uczyć się sami, sami podchodzić do egzaminów i przygotowywać się korzystając ze wsparcia naszych platform edukacyjnych, czy osób, które się w tym specjalizują - podkreślała.
Profesor Jacek Gołębiowski, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, zaznaczał jednak, że w tej sprawie jest już pewien postęp, m.in. w Szkocji, gdzie uczniowie mogą wybrać polski jako język obcy. Mówił też o powrocie polskiego na maturze na Litwie.
Czytaj także:
Spotkanie w KPRM
Uczestnicy I ogólnopolskiego Zjazdu Badaczy Polonii, którzy obradowali w Kancelarii Premiera, przedstawiali dzieje polskiej emigracji, dorobek badawczy i bieżącą działalność instytucji, które reprezentują.
W Bibliotece Rządowej otwarto dziś dział publikacji i prasy polonijnej, który będzie służył badaczom i osobom zainteresowanym tą problematyką.
Organizatorem I Ogólnopolskiego Zjazdu Badaczy Polonii był Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Wydarzenie ma odbywać się cyklicznie.
00:30 11439715_2.mp3 Dorota Gołębiowska: dzieci polskich emigrantów w wielu krajach nie mogą wybrać polskiego jako jednego z nauczanych w miejscowych szkołach języków (IAR)
00:27 11439715_3.mp3 Jacek Gołębiowski: na przykład w Szkocji jest już pewien postęp w sprawie nauki języka polskiego w szkołach (IAR)
00:29 11439715_1.mp3 Ksiądz doktor Marek Grygiel z Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego o działalności Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (IAR)
ZOBACZ TAKŻE: Tomasz Rzymkowski o nauce hybrydowej
jb