more_horiz
Wiadomości

Nowe obostrzenia covidowe [LISTA]. Limity, obowiązek szczepień dla niektórych grup

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 13:02
O 1 marca rząd chce obowiązkowych szczepień dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych. Mówił o tym minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poświęconej zapowiadanym nowym obostrzeniom w walce z COVID-19. 
Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawi nowe zasady przeciwepidemiczne na konferencji prasowej
Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawi nowe zasady przeciwepidemiczne na konferencji prasowejFoto: FotoNews/ FORUM

- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienie jako spełnienie warunków pracy

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Szef resortu zdrowia wskazał także, że trwają prace nad weryfikacją certyfikatów covidowych przez pracodawcę. - Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na COVID-19. W ciągu tygodnia będzie skierowany do prac - mówił o projekcie nowego prawa Adam Niedzielski. 

Nowe restrykcje i mniejsze limity

Mówiąc o nowych restrykcjach, Adam Niedzielski podkreślił, że "jesteśmy w sytuacji, w której musimy podjąć kroki bardziej radykalne". - Konieczne jest podjęcie decyzji co do pogłębienia, zaostrzenia regulacji - wskazał Adam Niedzielski. - Mamy trzy elementy filozofii tych obostrzeń: dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów z 50 do 30 proc. - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 15 grudnia zostają więc obniżone do 30 proc. limity do 30 proc. w restauracjach, barach i hotelach, a także w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Podwyższenie limitów będzie możliwe wyłącznie wobec osób zaszczepionych, pod warunkiem wykazania przez organizatora faktu weryfikacji szczepień. Obniżony zostanie także limit obowiązujący w środkach komunikacji zbiorowej - do 75 procent wszystkich miejsc.

00:30 kraska - setka - miejsca .mp3 Szczegóły nowych regulacji w sprawie limitów miejsc przedstawił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (IAR)

Obowiązkowe testy i nauka zdalna

Szczegóły nowych zasad wprowadzonych przez resort zdrowia przedstawił wiceszef MZ Waldemar Kraska. - Od 15 grudnia wprowadzamy obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy - mówił na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka w szkołach podstawowych i średnich obowiązuje nauka zdalna. - Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym - wskazał Waldemar Kraska. Dopytywany, co z przedszkolami i żłobkami, rzecznik Ministerstwa Zdrowia wskazał, że te placówki będą pracowały normalnie. 

Blisko 20 tys. zakażonych

MZ poinformowało we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 19 366 kolejnych osób. Zmarły 504 osoby z COVID-19. Najwięcej nowych przypadków w tej fali pandemii - 29 064 i zgonów - 570 zanotowano w środę 1 grudnia. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 704 040 przypadków. Zmarło 86 205 osób z COVID-19.

PEŁNA LISTA OBOSTRZEŃ

Od 15 grudnia: 

  • Obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc. w restauracjach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych (Zwiększenie tego limitu może nastąpić tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę);
  • Zakaz konsumpcji w kinach;
  • Zamknięcie dyskotek, klubów i obiektów udostępniających miejsca do tańczenia; 
  • Ograniczenie limitu w transporcie zbiorowym do 75 proc.;
  • Obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 (bez względu na posiadany certyfikat covidowy);
  • Wszystkie osoby przylatujące spoza Strefy Schengen muszą wykonać test na COVID-19 (nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem; test PCR lub antygentowy).

W kolejnych terminach:

  • Od 20.12 do 9.01 zdalna nauka w szkołach podstawowych i średnich;
  • 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności w lokalach zamkniętych do 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych);
  • Od 1 marca możliwy obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Czytaj także: 

Obejrzyj także rozmowę z wicerzecznikiem PiS Radosławem Foglem w "Sygnałach dnia" Programu 1 Polskiego Radia: 


PolskieRadio24.pl, IAR, Twitter, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem