Pastel Wyczółkowskiego znów na Wawelu. "Kolejna strata wojenna wraca do polskich kolekcji"

2021-12-07, 17:25

 Pastel Wyczółkowskiego znów na Wawelu. "Kolejna strata wojenna wraca do polskich kolekcji"
"Góralka / Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" Leona Wyczółkowskiego po 70-ciu latach wraca do Polski. . Foto: PR/Paweł Doś

Zaginiony w czasie II wojny światowej pastel Leona Wyczółkowskiego "Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" z 1900 roku powrócił do macierzystych zbiorów na Zamku Królewskim na krakowskim Wawelu. Dzieło rok temu zostało wystawione w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Udało się je odzyskać dzięki wysiłkom pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że to kolejna strata wojenna, która wraca do polskich kolekcji. Dodał, że w ostatnich latach do właścicieli - placówek muzealnych w Polsce wróciło około 500 dzieł sztuki. Większość z nich została sprowadzona z różnych kierunków poza Wschodem. - Jest złożonych w tej chwili 20 wniosków restytucyjnych w stosunku do Federacji Rosyjskiej i one pozostają wciąż bez odpowiedzi - zaznaczył minister.

Piotr Gliński poinformował, że od nowego roku Wydział ds. Strat Wojennych zostanie przekształcony w samodzielny departament i wzmocniony kadrowo.

Powrót dzieła

Pastel Leona Wyczółkowskiego "Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" został zidentyfikowany przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na krajowym rynku dzieł sztuki w grudniu 2020 roku. Szczegółowa weryfikacja i analiza konserwatorska potwierdziły, że oferowany przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych obraz jest zarejestrowany w bazie strat wojennych i stanowił do wybuchu II wojny światowej własność Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

Dzieło Leona Wyczółkowskiego było wpisane w inwentarzu Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego pod numerem 203. Na prośbę resortu kultury dom aukcyjny wycofał pastel z aukcji, a dotychczasowy posiadacz podjął decyzję o zwrocie obrazu na rzecz Skarbu Państwa. - To wielkie święto dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Każdy obraz, który wraca do naszej kolekcji, jest traktowany wyjątkowo, jako praca oczekiwana, dzieło, które w integralny sposób tworzy naszą kolekcję - podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej. Zapowiedział, że wiosną "Góralka /Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" razem z 11 innymi obrazami Wyczółkowskiego zostanie zaprezentowana publiczności na specjalnym pokazie.

Do zbiorów na Wawelu pracę podarował Leon Piniński - profesor prawa, rektor Uniwersytetu we Lwowie, kolekcjoner i miłośnik sztuki. W Zbiorach Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się obecnie 26 obiektów podarowanych przez Leona Pinińskiego. Są to dzieła m.in. Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Witolda Pruszkowskiego i Piotra Michałowskiego, a także rękopis iluminowany. Po odnalezieniu "Góralki/Wiejskiej dziewczyny w żółtej chuście" na liście strat wojennych z Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego pozostało 12 prac, w tym dzieła Juliusza Kossaka, Juliana Fałata, Zygmunta Rozwadowskiego, Piotra Michałowskiego, Stanisława Tondosa oraz ryciny.

Posłuchaj

Piotr Gliński o zaginionym w czasie II wojny światowej pastelu Leona Wyczółkowskiego. (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Leon_Wyczółkowski_663.jpg
Leon Wyczółkowski - romantyczny realista

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej