more_horiz
Wiadomości

Pasy kontuszowe po raz pierwszy zaprezentowane publicznie. Gliński: ich wartość jest większa niż Enigmy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 13:35
- Wartość tych 22 pasów kontuszowych jest nawet większa niż zakupiona przez nas Enigma - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas prezentacji pasów kontuszowych.
W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprezentowane zostały po raz pierwszy publicznie 22 pasy kontuszowe
W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprezentowane zostały po raz pierwszy publicznie 22 pasy kontuszoweFoto: Twitter/Ministerstwo Kultury

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał Muzeum Historii Polski zbiór 22 pasów kontuszowych pochodzących z najsłynniejszych pracowni polskich i zagranicznych. Zaznaczył, że ich łączna wartość przekracza wartość niedawno zakupionego oryginalnego egzemplarza Enigmy.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że zaprezentowane pasy kontuszowe stanowią zakup z przeznaczeniem dla Muzeum Historii Polski. - Systematycznie od wielu lat budujemy tę kolekcję – powiedział Gliński.

Szef MKiDN przypomniał, że Muzeum Historii Polski zostało powołane kilkanaście lat temu. Jak wskazał, "było to muzeum, które było ideą, natomiast nie dysponowało eksponatami". - Przez te lata kolekcja, która będzie w dużej mierze prezentowana na wystawie stałej, była wzbogacana - podkreślił. Gliński odniósł się także do tego, że niedawno został zaprezentowany ważny artefakt, choć pochodzący z innej epoki, czyli Enigma.

Większa wartość niż Enigmy

- Dzisiaj chcemy zaprezentować i spopularyzować rzecz wyjątkową. Przez historyków sztuki pasy kontuszowe są uważane za absolutnie specyficzne, można powiedzieć, że w jakimś sensie jest to sztuka elitarna - mówił.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że pasy kontuszowe stanowiły element stroju szlacheckiego. Najbardziej rozwinięte w sensie artystycznym były w wieku XVIII. - Produkowane były w specjalnym manufakturach w Polsce, ale także sprowadzane z zagranicy i to z obu kierunków – zarówno ze Wschodu, ale także i Francji, gdzie były tkane nie tylko arrasy, ale i pasy kontuszowe. Dzięki temu, że te manufaktury były w różnym miejscach, mieliśmy w tamtych czasach bardzo duży przepływ kulturowy – podkreślił Gliński.

Posłuchaj
00:24 11445060_1.mp3 Wicepremier P.Gliński o zbiorze pasów kontuszowych w Muzeum Historii Polski (IAR)

Gliński odniósł się także do wartości materialnej pasów kontuszowych. - Wartość tych dwudziestu dwóch pasów kontuszowych jest nawet większa niż zakupiona przez nas Enigma, czyli rzecz wyjątkowa, egzemplarz z Francji; praktycznie więcej takich egzemplarzy nie ma - wskazał.

Szef MKiDN zapowiedział także dalsze plany zakupowe. - Mamy m.in. plany dotyczące Funduszu Obrony Narodowej powołanego w 1936 r., który przetrwał wojnę i w latach siedemdziesiątych wrócił do Polski – powiedział. Wskazał, że praktycznie poza Muzeum Narodowym w Poznaniu nie jest on eksponowany. - Chcemy, aby ten wielki dar narodu polskiego zbierany kiedyś w celach obrony Rzeczpospolitej znalazł się w Muzeum Historii Polski, ale mamy nadzieję, ze będzie udostępniony także w wielu innych instytucjach – zapowiedział Gliński.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem