more_horiz
Wiadomości

Reparacje za II wojnę światową. Wiemy, o czym rozmawiali szefowie MSZ Polski i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 13:29
- Obszarem, w którym w dalszym ciągu oczekujemy od rządu niemieckiego dobrej konkretnej współpracy jest sprawa odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock. - W umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec - stwierdziła niemiecka dyplomatka.
Ruiny domów w pobliżu ul. Grzybowskiej w Warszawie. - Oczekujemy od rządu Niemiec gotowości do rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu za II wojnę światową - oświadczył szef polskiego MSZ Zbigniew Rau
Ruiny domów w pobliżu ul. Grzybowskiej w Warszawie. - Oczekujemy od rządu Niemiec gotowości do rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu za II wojnę światową - oświadczył szef polskiego MSZ Zbigniew RauFoto: Narodowe Archwium Cyfrowe

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozmawiał dziś minister spraw zagranicznych Niemiec, Annaleną Baerbock. Polityk Zielonych przybyła do Warszawy niedługo po mianowaniu na stanowisko. To jej trzecia zagraniczna podróż w roli szefowej MSZ. Odbyła już wizyty w Paryżu i Brukseli.

Polska chce od Niemiec "rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu"

Zbigniew Rau poinformował, że Polska oczekuje od rządu w Berlinie współpracy ws. "odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej i współczesne aspekty tego wydarzenia". - Musimy powrócić do zwrotu zgrabionych przez Niemcy dóbr kultury, ewentualnego wypracowania sytemu rekompensat za pomniki polskiej kultury, dział sztuki, zabytki, archiwa, biblioteki, które zostały zniszczone, nie w wyniku działań wojennych, a na skutek dążenia władz okupacyjnych do ich wymazania z dziedzictwa ludzkości - oświadczył.

Minister dodał, że Warszawa "oczekuje od nowego rządu niemieckiego gotowości od zmierzenia się z tą właśnie odpowiedzialnością, także w formie rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu".

Reparacje wojenne. Baerbock o "bezcennej przyjaźni" z Polską

- Przyjaźń polsko-niemiecka w UE jest czymś bezcennym, nie jest oczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o cierpienie Polaków z winy Niemiec podczas wojny i okupacji - mówiła z kolei Annalena Baerbock. - Chciałabym podkreślić, że w umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec - dodała.

- To nasze historyczne zadanie, by pokój i przyjaźń w sposób otwarty i szczery pielęgnować - mówiła szefowa niemieckiego MSZ. 

Przed wizytą minister w Polsce dziennik "Berliner Zeitung" komentował, że będzie ona miała z Polską "ciężki kawałek chleba", bo na agendę wróci już niebawem temat reparacji wojennych.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem