"13 grudnia. Internowana młodość". Muzeum Historii Polski zaprezentuje film dokumentalny
Muzeum Historii Polski zaprezentuje film dokumentalny "13 grudnia. Internowana młodość". Film będzie dostępny od 16:00 na kanale muzeum w serwisie YouTube. Dokument został przygotowany na 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.
2021-12-11, 05:32
Pomysłodawca i autor scenariusza Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski wyjaśnia, że bohaterami filmu są osoby, które w momencie wprowadzenia stanu wojennego były bardzo młodymi ludźmi, wręcz niepełnoletnimi, jak Andrzej Sznajder - najmłodszy internowany w czasie stanu wojennego, którego komunistyczne służby aresztowały, kiedy był w szkole. Poza nim w filmie występują Agnieszka Romaszewska, Jan Rokita, Krzysztof Stasiewski, Jacek Czarnecki - wszyscy wspominają swoje doświadczenia z okresu internowania i z całego stanu wojennego.
Bohaterowie filmu mówią o swych działaniach podczas tak zwanego "karnawału Solidarności", wspominają ze szczegółami moment zatrzymania, strach pierwszych dni i godzin internowania, reakcje rodzin. Opowiadają też o tym, jaki wpływ na ich życie miał stan wojenny i jak o tamtym doświadczeniu myślą dziś - po czterdziestu latach.
Stan wojenny
W czasie stanu wojennego komunistyczne służby internowały około 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi były represjonowane i wyrzucone z pracy za udział w protestach, popieranie "Solidarności" lub przynależność do związku.
Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Jego celem było zdławienie procesów demokratycznych, które rozpoczęły się w sierpniu 1980 roku od powstania "Solidarności".
REKLAMA
Posłuchaj
- Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego
- 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Akcja "Zapal Światło Wolności" i ponad 100 rocznicowych wydarzeń
jbt
REKLAMA