more_horiz
Wiadomości

Nowe otwarcie w rozmowach o reparacjach wojennych? Wiceszef MSZ: przed nami ciężka praca

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 07:57
- Nasze stanowisko w sprawie reperacji wojennych się nie zmienia. Liczymy na to, że będzie zrozumienie dla tej sprawy po stronie nowego niemieckiego rządu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Przyznał, że w kwestii zadośćuczynienia za zniszczenia w czasie II wojny światowej polski rząd czeka "ciężka praca dyplomatyczna". 
- Czeka nas bardzo ciężka praca dyplomatyczna - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pytany o negocjacje z nowym rządem Niemiec ws. reparacji wojennych
- Czeka nas bardzo ciężka praca dyplomatyczna - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pytany o negocjacje z nowym rządem Niemiec ws. reparacji wojennychFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się w piątek w Warszawie z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock, dla której Polska jest trzecim celem wizyty zagranicznej od czasu objęcia przez nią funkcji w rządzie.

Rau mówił po spotkaniu, że "obszarem, w którym w dalszym ciągu Polska oczekuje od rządu niemieckiego dobrej konkretnej współpracy, jest sprawa odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej". Podkreślił, że Polska "oczekuje od nowego rządu niemieckiego gotowości do zmierzenia się z tą właśnie odpowiedzialnością, także w formie rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu".

Baerbock mówiła, że "przyjaźń polsko-niemiecka w UE jest czymś bezcennym, ale nie jest oczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o cierpienie Polaków z winy Niemiec podczas wojny i okupacji". - Chciałabym podkreślić, że w umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec. To nasze historyczne zadanie, by pokój i przyjaźń w sposób otwarty i szczery pielęgnować - zapewniła.

"Stanowisko Polski się nie zmienia"

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński był pytany, czy - biorąc pod uwagę słowa nowej szefowej niemieckiej dyplomacji i kształt obecnej koalicji rządowej w Niemczech - możliwy jest bardziej konkretny dialog nt. reparacji wojennych.

Wiceszef MSZ odparł, że kwestia rekompensat to jest przede wszystkim proces, który wymaga czasu i konsekwencji. Konsekwentnie podnosimy tę sprawę w stosunkach dwustronnych. Nasze stanowisko nie zmienia się, liczymy na to, że będzie zrozumienie dla tej sprawy dlatego, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za zniszczenia w trakcie II wojny światowej - powiedział Jabłoński.

Zaznaczył, że rozwiązywanie takich spraw jak rekompensaty zawsze trwa długo. - Dopiero w ostatnich latach mamy do czynienia z wypłatą rekompensat dla państw, które uzyskały odszkodowania za czasy kolonialne, za szkody sprzed ponad stu lat - zwrócił uwagę wiceminister.

Czytaj także:

"Czeka nas ciężka praca dyplomatyczna"

Do tej pory władze niemieckie stały na stanowisku, że temat reparacji jest zamknięty. Wiceszef MSZ był pytany, czy nowy niemiecki rząd może być bardziej otwarty na dyskusję w tej sprawie.

- Mamy taką nadzieję, natomiast nie jest to rzecz, o której można mówić, że już została rozwiązana, będziemy nadal nad tym pracowali, to jest bardzo ciężka praca dyplomatyczna, która nas czeka - zaznaczył.

Dodał, że podstawę merytoryczną do rozmów z Niemcami będzie dawała praca Instytutu Strat Wojennych, który został powołany na mocy decyzji premiera Mateusza Morawieckiego.

Kwestia Nord Stream 2

Paweł Jabłoński powiedział też, że Polska również z nowym niemieckim rządem będzie rozmawiała nt. gazociągu Nord Stream 2 i będzie pokazywała ryzyka związane z tą inwestycją.

Wiceszef MSZ dodał, że liczy na większe zrozumienie ze strony nowego niemieckiego rządu. - Natomiast to również wymaga pracy dyplomatycznej - zastrzegł.

Zaznaczył przy tym, że należy pamiętać, że największa partia koalicyjna w nowym niemieckim rządzie, czyli SPD, była też w poprzednim rządzie. - A zatem rząd niemiecki ewoluował, nie jest to całkowita zmiana - podkreślił.

Nowy kanclerz z wizytą w Polsce

Pytany, czy tematy reparacji i Nord Stream 2 będą poruszane również podczas niedzielnej wizyty w Polsce kanclerza Olafa Scholza, odparł, że "z całą pewnością".

- To są kwestie niezwykle ważne, jeśli chodzi o kwestie historyczne, zadośćuczynienia za II wojnę światową. Ale to, co dzieje się w tej chwili na Wschodzie - rosnące niebezpieczeństwo, ryzyko eskalacji i polityka zarówno NATO jak i UE wobec Putina - spójność w tej sprawie jest kluczowa, jeśli chcemy być skuteczni i o tym będziemy z całą pewnością rozmawiali też z kanclerzem Scholzem - zapowiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Nowy niemiecki koalicyjny rząd tworzą: SPD, Zieloni i FDP. 

 

Zobacz także: Witold Waszczykowski w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem