"To nie jest dobra wiadomość dla Adama Michnika". Sprawdzono, jak Polacy oceniają Jaruzelskiego

Więcej Polaków ma negatywne zdanie o generale Wojciechu Jaruzelskim, niż pozytywne - wynika z sondażu Social Changes dla wPolityce.pl. Na dwa dni przed 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Jaruzelskiego negatywnie ocenia niemal co drugi Polak. 

2021-12-11, 17:31

"To nie jest dobra wiadomość dla Adama Michnika". Sprawdzono, jak Polacy oceniają Jaruzelskiego
WPolityce.pl ocenia, że wyniki nowego sondażu n/t Wojciecha Jaruzelskiego to zła wiadomość dla Adama Michnika. N/z: spotkanie Adama Michnika (L) i Wojciecha Jaruzelskiego (P) w obecności Czesława Kiszczaka (C), w Sejmie, w 1989 roku. Foto: PAI/PAP/Grzegorz Rogiński

Jak poinformował portal, badanie pracowni Social Changes, zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl wskazuje, że człowiek, który za pomocą stanu wojennego zdławił Solidarność, nie cieszy się uznaniem Polaków.

"To nie jest dobra wiadomość dla Adama Michnika"

Respondenci odpowiadali na pytanie: w jaki sposób ocenia Pani/Pan postać gen. Wojciech Jaruzelskiego? Portal podał, że na tak zadane pytanie zaledwie 6 proc. odpowiedziało, że ocenia Jaruzelskiego "zdecydowanie pozytywnie"; 20 proc. ocenia autora stanu wojennego "raczej pozytywnie". W sumie daje to 26 proc. ocen pozytywnych.

Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma w sumie 43 proc. badanych, z czego 21 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie negatywnie", a 22 proc. "raczej negatywnie". " 31 proc. badanych wybrało odpowiedź »trudno powiedzieć«” - czytamy.

 "To nie jest dobra wiadomość dla Adama Michnika, który tak wiele zainwestował w wybielenie Wojciecha Jaruzelskiego" - ocenia portal. 

REKLAMA

Niechęć niezależna od preferencji partyjnych

Z badania wynika, że najbardziej krytyczni wobec Jaruzelskiego są wyborcy Zjednoczonej Prawicy; wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050 wskaźniki są nieco wyższe, ale i tak krytyków Jaruzelskiego jest więcej niż jego zwolenników.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1073 osób w dniach od 3 do 6 grudnia 2021 roku.

Zobacz także "Flash" Polskiego Radia 24 poświęcony stanowi wojennemu: 

REKLAMA

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej