more_horiz
Wiadomości

"Otwieramy nowy rozdział relacji polsko-niemieckich". Premier po spotkaniu z Olafem Scholzem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 20:00
- Chcemy, by Europa była silna, by mogła sprostać wyzwaniom, które są przed nami, by mogła być konkurencyjna wobec innych regionów tego świata. Chcemy, by przed Europą była wielka przyszłość i myślę, że to w dużym stopniu zależy od relacji polsko-niemieckich - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. 
Otwieramy nowy rozdział relacji polsko-niemieckich - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem
"Otwieramy nowy rozdział relacji polsko-niemieckich" - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem ScholzemFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem 
  • Na konferencji prasowej szef rządu wskazał, że wśród omawianych tematów była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, sprawa Nord Stream 2 i szantaż energetyczny, jakiego wobec Ukrainy i Unii Europejskiej używać może Rosja
  • Szef rządu ocenił, że "energia elektryczna jest coraz droższa, szantaż gazowy prowadzi do wzrostu inflacji". Mówią o poruszanych kwestiach energetyki, Mateusz Morawieckie zaznaczył, że "coraz wyższe ceny uprawnień do emisji CO2 to druga przyczyna wzrostu cen energii"
  • - Podczas najbliższej Rady Europejskiej będę proponował, aby tylko te podmioty, które muszą otrzymać uprawnienia do emisji CO2 był podmiotami na tym rynku, by wykluczyć spekulacje - zaznaczył premier
  • Mateusz Morawiecki ocenił, że spotkanie z Olafem Scholzem to "nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich". - Chcemy, by Europa była silna, by mogła sprostać wyzwaniom, które są przed nami, by mogła być konkurencyjna wobec innych regionów tego świata. Chcemy, by przed Europą była wielka przyszłość i myślę, że to w dużym stopniu zależy od relacji polsko-niemieckich - mówił Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. W wystąpieniu na konferencji prasowej po spotkaniu podkreślił, że docenia fakt, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, które Scholz odwiedził po objęciu urzędu. - To jest taki sygnał, znak, że będzie pan chciał jak najbliżej współpracować z nami przy realizacji naszych projektów, ale także przy mierzeniu się z różnymi wyzwaniami, które są przed nami - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Granica musi być szczelna"

Jak relacjonował, rozmowa z kanclerzem Niemiec dotyczyła m.in. sytuacji na wschodniej granicy Polski, z Białorusią, będącej jednocześnie granicą UE i NATO. - Przedstawiłem panu kanclerzowi zmieniającą się taktykę (...) reżimu Łukaszenki wobec tego sztucznie wywołanego kryzysu migracyjnego i używania ludzi jako żywych tarcz, jako broni, bo przecież co noc mamy ataki - powiedział premier.

Podkreślił, że "granica musi być szczelna po to, by UE mogła się bronić i mogła sama decydować o swoim przyszłym losie". Zaznaczył, że omówiono również "przyszłe możliwe scenariusze", kwestie potencjalnych "realnych sankcji gospodarczych po to, by reżim Łukaszenki i jego mocodawcy z Kremla rzeczywiście zrozumieli, że jesteśmy zdeterminowani, by bronić wschodniej granicy UE".

"Destabilizacja na wschodniej flance NATO"

Szef rządu mówił, że jednym z tematów rozmowy z kanclerzem Niemiec był kwestie energetyki, w szczególności - Nord Stream 2. - Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie. To nasz bezpośredni sąsiad, który w wyniku otwarcia nowego połączenia gazowego Nord Stream 2 jest w trudniejszej sytuacji. Także my jesteśmy w trudniejszej sytuacji, także Polska, Słowacja, kraje wschodniej części UE mogą podlegać szantażom Rosji. Dlatego my budujemy Baltic Pipe, uniezależniamy się od Rosji - podkreślał Mateusz Morawiecki. 

- Ukraina jest w całości zależna od Rosji, jeśli chodzi o gaz i w dużym stopniu także inne nośniki energii. Nie chcielibyśmy, by Ukraina podlegała szantażowi ze strony Rosji, bo to będzie oznaczało destabilizację na wschodniej flance NATO i Unii Europejskiej. Dlatego zwróciłem uwagę panu kanclerzowi na to, jakimi ryzykami obarczone jest otwarcie gazociągu północnego Nord Stream 2 i jak mocno spełnia się - niestety - nasz scenariusz, przed którym przestrzegaliśmy, że ryzyka dla Ukrainy mogą się znacząco zaostrzyć - wskazał szef polskiego rządu.

00:30 morawiecki - setka 2.mp3 Premier Mateusz: zwróciłem uwagę panu kanclerzowi, jakimi ryzykami obarczone jest otwarcie Nord Stream 2 (IAR)

"Elementy, które powodują problemy dla ludzi"

- Rozmawialiśmy także o rynku energii w UE. Wiem, z umowy koalicyjnej (...) że polityka klimatyczna jest absolutnie priorytetowa dla Niemiec. My wskazujemy na te elementy, które dzisiaj powodują problemy dla ludzi. Energia elektryczna jest coraz droższa, szantaż gazowy prowadzi do wzrostu inflacji - wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

- Monopolistyczne praktyki Gazpromu to jedno, a coraz wyższe ceny uprawnień do emisji CO2 - tzw. system ETS - to druga przyczyna wzrostu cen energii. Podczas najbliższej Rady Europejskiej będę proponował, aby tylko te podmioty, które muszą otrzymać uprawnienia do emisji CO2 był podmiotami na tym rynku, by wykluczyć spekulacje - zaznaczył premier. 

"Nowy rozdział relacji polsko-niemieckich"

Szef rządu dodał, że rozmowy dotyczyły także równoprawnego tratowania, jeśli chodzi o naukę języka polskiego w Niemczech i języka niemieckiego w Polsce, a także kwestii - jak mówił premier - "niezabliźnionych ran z przeszłości". Podkreślił, że jest to sprawa omawiana często w Polsce i zarazem temat "bardzo żywy", wiążący się z relacjami polsko-niemieckimi.

- Dzisiaj otwieramy nowy rozdział relacji polsko-niemieckich, ponieważ mamy zmianę rządów po stronie niemieckiej. To taki symboliczny moment. My, Polacy, doskonale pamiętamy, że w nocy z 12 na 13 grudnia mamy 40. rocznicę stanu wojennego, który ogromna większość Polaków ocenia dziś negatywnie - mówił premier Mateusz Morawiecki.

00:24 premier - symboliczny dzień.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: to symboliczny dzień, bardzo ważna data (IAR)

"Chcemy, by Europa była silna"

Szef rządu ocenił, że dzisiejsze spotkanie to "symboliczny dzień, bardzo ważna data". - To nasze pierwsze spotkanie w nowej roli, ale nie pierwsze w ogóle. Jestem przekonany, że kolejne rozdziały relacji polsko-niemieckich zapiszemy pozytywnymi słowami i że będzie to dobra współpraca dla całej UE. Dziękuję panu kanclerzowi za nasze spotkanie, pierwsze z wielu, które przed nami, za wyrazy dobrej woli, sympatii i wsparcia dla Polski - wskazał premier. 

- Chcemy, żeby Europa była silna, żeby Europa mogła sprostać wyzwaniom, które są przed nami, mogła być konkurencyjna wobec innych regionów świata, tj. Stany Zjednoczone, Chiny, Indie. Chcemy, żeby przed Europą była wielka przyszłość i w dużym stopniu zależy to od współpracy polsko-niemieckiej - mówił Mateusz Morawiecki. 

Obejrzyj także rozmowę z wiceszefem MSZ Marcinem Przydaczem w popołudniówce Polskiego Radia 24: 

Czytaj także: 

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem