Macierewicz: nie ma rodziny, która by nie cierpiała na skutek represji stanu wojennego

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podczas "Nocy Generała" - spotkania byłych opozycjonistów antykomunistycznych - marszałek senior Antoni Macierewicz ocenił, że wspomnienie stanu wojennego to przywołanie walki, która trwa, która się nie skończyła.

2021-12-13, 08:01

Macierewicz: nie ma rodziny, która by nie cierpiała na skutek represji stanu wojennego
Jedyny podział, jaki jest w Polsce, to jest ruch niepodległościowy i ruch targowicki - powiedział Antoni Macierewicz. Foto: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL/Facebook

Antoni Macierewicz wskazał, że do dziś nie znamy pełnego wymiaru represji stanu wojennego, ani dokładnej liczny ofiar.

- Nie ma takiej rodziny w Polsce, która by nie cierpiała na skutek represji stanu wojennego, ale pamiętać musimy o tych, którzy zostali zamordowani, znamy ich z nazwiska co najmniej stu. Ilu ich było naprawdę? Czekamy na tych historyków, którzy się tym zajmą... - powiedział.

Dodał, że nie oczekuje już na prokuratorów, którzy ukarzą morderców, ale przede wszystkim na informację, ilu było uwięzionych i internowanych.

Jedyny podział

Antoni Macierewicz zaznaczył, że dziś walka się nie zmieniła, podobnie, jak w tamtym czasie, "kiedy dążono do okrągłego stołu i przekształcenia legitymacji partyjnych na czeki bankowe".

REKLAMA

- Nie mamy podziału partii opozycyjnych w Polsce, nie mamy podziału na lewicę i prawicę, jedyny podział, jaki jest w Polsce, to jest ruch niepodległościowy i ruch targowicki - zaznaczył marszałek senior.

Nowe hasła

Jak dodał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, obecnie komuniści zmienili hasła z moskiewskich na brukselskie, z demokracji ludowej na demokrację liberalną. Zwrócił uwagę na brak dekomunizacji, czego przykładem jest zachowanie wobec sędziego Józefa Iwulskiego, który w stanie wojennym skazywał opozycjonistów i nie poniósł za to konsekwencji.

- A co mówi nam wymiar sprawiedliwości - po zmianach udało się go pozbawić immunitetu, ale szybko okazuje się, że ta wolna, suwerenna Polska już taką być nie może, bo nam mówi Bruksela: sędzia Iwulski nie może być pozbawiony immunitetu - podkreślał Sebastian Kaleta.

src="//static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

REKLAMA

Pamięć o bohaterach

Wiceminister sprawiedliwości zapowiedział, że w tym tygodniu w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą o stałym finansowaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, by mogło realizować zaplanowane projekty rozbudowy i tym samym utrwalać pamięć o polskich bohaterach.

W "Nocy Generała", organizowanej od sześciu lat w muzeum, wzięli udział opozycjoniści z całej Polski. Wysłuchali koncertu Marka Piekarczyka, Leszka Czajkowskiego i Dominiki Świątek. Na zakończenie uczestniczyli we mszy świętej.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej