"To wszystko dzisiaj jest także o was". Działacze opozycji PRL odznaczeni w rocznicę 13 grudnia 1981

2021-12-13, 18:05

"To wszystko dzisiaj jest także o was". Działacze opozycji PRL odznaczeni w rocznicę 13 grudnia 1981
"To wszystko dzisiaj jest także o Was" - oświadczył szef IPN dr Karol Nawrocki wręczając Krzyże Wolności i Solidarności. Foto: PAP/Rafał Guz

W przypadającą dziś 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezes Instytutu Pamięci Narodowej wręczył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności 41 działaczom opozycji antykomunistycznej. W przemówieniu dr Karol Nawrocki podkreślał, że krzyż to symbol szczególny.

Jak mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, "krzyż to symbol przywiązania narodu polskiego do wartości chrześcijańskich od ponad tysiąca lat. To także symbol gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka, dla wielu oraz symbol zwycięstwa dobra nad złem".

"To wszystko dzisiaj jest także o Was"

Prezes IPN zaznaczył, że "Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje do Krzyża Niepodległości wręczanego damom i kawalerom II Rzeczpospolitej za to, że przynieśli wolność Polsce po ponad 120 latach niewoli". Dodał, że wprawdzie odzyskali oni wolność dla Polski, ale została ona później na 50 lat utracona.

- I dopiero wasze pokolenie wolność nam przyniosło. Byliście ostatnim ogniwem narodowej sztafety, która tak wiele wycierpiała i która tak wiele nam przyniosła - podkreślił szef IPN, zwracając się do odznaczonych. - To wszystko dzisiaj jest także o Was. Ten krzyż mówi tak wiele o was - więcej niż wasze biografie i więcej niż wasze biogramy - podkreślił Karol Nawrocki.

- Byliście ostatnim ogniwem sztafety zmagań o niepodległość. Niezależnie od tego, czy w działaliście w opozycji przed sierpniem 1980, w Solidarności, czy w NZS, łączyło Was pragnienie wolności. Byliście dla komunizmu zagrożeniem, dlatego wtrącano Was do więzień - dodał prezes IPN.

Adam Borowski wśród odznaczonych

Wśród nich jest Adam Borowski, wciąż aktywny na niwie edukacji historycznej (producent filmu fabularnego "Legiony") oraz zaangażowany społecznie. W latach 80. uczestniczył w wielu spektakularnych akcjach zorganizowanych przez podziemie. Odznaczony zostanie także Wiesław Budzyński. Poza działalnością opozycyjną od lat 1970 i zaangażowaniem w NSZZ "Solidarność", był też członkiem podziemnego Komitetu Katyńskiego oraz Kręgu Pamięci Narodowej. Blisko współpracował ze Stefanem Melakiem.

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Zobacz także "Flesh" portalu PolskieRadio24.pl poświęcony rocznicy wprowadzenia stanu wojennego:

Czytaj także: 

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej