more_horiz
Wiadomości

"Ponad połowa chciałaby mieć więcej dzieci". Najnowszy raport o ojcostwie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 17:30
Wedle wniosków pochodzących z raportu o ojcostwie STATO '21 przygotowanego przez Tato.net, ponad dwie trzecie z badanych ojców jest zadowolonych z tego, że są ojcami. Ponad połowa badanych mężczyzn chciałaby mieć więcej dzieci. 
Ponad dwie trzecie z badanych ojców jest zadowolonych z tego, że są ojcami, a ponad połowa badanych mężczyzn chciałaby mieć więcej dzieci.
Ponad dwie trzecie z badanych ojców jest zadowolonych z tego, że są ojcami, a ponad połowa badanych mężczyzn chciałaby mieć więcej dzieci.Foto: Jelena Zelen/shutterstock

Badanie sprawdza między innymi sytuację dzisiejszych ojców i matek, ich zadowolenie, otwarcie na powiększenie rodziny oraz znaczenie jakie ma dla nich wspólne wychowywanie dzieci.

Socjolog Dariusz Wadowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział, że w badanie pokazało zależność między wiekiem a chęcią posiadania większej liczby dzieci.

- Ponad połowa respondentów chciałaby mieć więcej dzieci, ale nie wszyscy wierzą, że to pragnienie, z różnych powodów oczywiście, uda im się zrealizować. Wśród tych powodów były między innymi powody związane z wiekiem czy ze zdrowiem - mówił socjolog.

- Pragnieniu posiadania większej liczby dzieci sprzyja młodszy wiek. Im młodsi ojcowie, tym chętniej deklarowali, że chcieliby mieć więcej dzieci - dodał Dariusz Wadowski.

Z raportu wynika, że ojcowie spędzają z dziećmi około dwóch godzin dziennie. Ten czas wydłuża się w weekendy. Twórcy badania zwracają uwagę na to, że w ubiegłym roku - ze względu na lockdowny - wspólny czas jaki ojcowie spędzali z dziećmi był dłuższy.

"Twórcze projektowanie czasu"

Dariusz Cupiał z Tato.net podkreślił jednak, że to nie ilość czasu, jaki ojciec spędza z dzieckiem, może być wyzwaniem. - Co jest pewnym kłopotem dla niejednego rodzica, dla niejednego taty? Twórczo zaprojektować ten czas. W odpowiedni sposób ten budżet czasu skonstruować tak, żeby zawierał odpowiednie komponenty - powiedział przedstawiciel Tato.net.

Według raportu, najczęściej ojcowie wspólnie z dziećmi wychodzą na spacery, bawią się, grają w planszówki, oglądają filmy, uprawiają sport i majsterkują.

Badanie przeprowadzono we wrześniu na próbie 2034 dorosłych Polaków w wieku od 18 do 65 lat. Wszyscy badani mieli dzieci w wieku do 18 roku życia. Najczęściej były to dzieci w wieku szkolnym.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Przemysław Czarnek o szczepieniu dzieci

jb

Zobacz także

Zobacz także