Premier rozmawia z KE. "Walczymy o bezprecedensową obniżkę podatków"
Polski rząd namawia Komisję Europejską, by zgodziła się na obniżenie VAT na paliwo do 8 procent oraz na ustanowienie zerowej stawki na żywność. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał na ten temat z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i komisarzem do spraw gospodarki Paolo Gentilonim.
2021-12-15, 21:26
Szef polskiego rządu podkreślał, że ewentualna zgoda Komisji byłaby pomocna w walce z inflacją. - Rozmawiam tutaj, aby otrzymać zgodę na obniżenie VAT na paliwo z 23 procent na 8. To znacząco przełoży się na obniżkę cen paliw. Chociaż już pierwsza obniżka będzie widoczna za kilka, kilkanaście dni, bo tu zadziałaliśmy natychmiast. W innym obszarze jesteśmy niestety skrępowani przepisami europejskimi - relacjonował premier.
Jak mówił Mateusz Morawiecki, w przypadku zgody Komisji Europejskiej Polska obniżyłaby VAT na paliwo na pierwszych sześć miesięcy przyszłego roku.
Rozmowa premiera dotyczyła też ustanowienia zerowej stawki podatku na żywność. - I tutaj także jestem umiarkowanym optymistą. Już wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński podniósł na Radzie Ecofin ten temat, bardzo mocno optował za tym, by była dopuszczalna taka obniżka z 5 procent do zera - tej najniższej stawki na żywność - powiedział Mateusz Morawiecki.
Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w listopadzie wzrost cen w ujęciu rok do roku wyniósł 7,8 procent.
REKLAMA
Posłuchaj
Polska namawia KE do zgody na obniżkę VAT na paliwo i żywność. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:43
Dodaj do playlisty
Obniżka akcyzy
We wtorek senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza obniżki akcyzy na energię elektryczną - w przypadku prądu sprzedawanego gospodarstwom domowym sprzedaż będzie zwolniona z akcyzy, przy sprzedaży dla przedsiębiorców akcyza spadnie do 4,6 zł za MWh z obecnych 5 zł za MWh.
Dodatkowo ustawa wprowadza obniżkę akcyzy na paliwa silnikowe, spada też opłata emisyjna, a także wprowadza zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.
Według uzasadnienia ustawy po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT - o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja - o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia - o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).
REKLAMA
Zobacz także: Jan Mosiński w PR24
Zobacz także:
- Ponad milion złotych dla lubelskich przedsiębiorców. Rekompensaty za straty przez stan wyjątkowy
- Paliwa i prąd będą tańsze. Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę
- Tadeusz Kościński: będziemy walczyć z inflacją także przez ograniczenie kosztów administracji i nietworzenie nowych funduszy celowych
dz
REKLAMA