more_horiz
Wiadomości

Nowe zasady handlu emisjami CO2. Premier: będziemy głośno protestować

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 23:45
- Będziemy bardzo głośno protestować przed włączeniem ciepła systemowego, ciepłej wody, a także transportu, czyli paliw, do systemu ETS - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rozszerzenie systemu handlu emisjami i objęcie nim budownictwa i transportu drogowego zakłada przedstawiony kilka miesięcy temu przez Komisję Europejską pakiet Fit for 55.
Będziemy bardzo głośno protestować przed włączeniem ciepła systemowego, ciepłej wody, a także transportu, czyli paliw, do systemu ETS - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki
"Będziemy bardzo głośno protestować przed włączeniem ciepła systemowego, ciepłej wody, a także transportu, czyli paliw, do systemu ETS" - zapowiedział premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL

Polska jest przeciwko planom włączenia ciepłownictwa i transportu do systemu ETS, czyli handlu uprawnieniami do emisji CO2. Warszawa chce również, by możliwe było finansowanie inwestycyjne energetyki gazowej i jądrowej.

Kwestia cen energii będzie tematem czwartkowych obrad unijnych przywódców na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

"Zrobimy wszystko by dodatkowe sektory nie zostały włączone"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że obecny system handlu emisjami szkodzi polskiej i europejskiej gospodarce a także stoi za bezprecedensowym wzrostem cen.

- Będziemy przekonywać do tego, że jakiekolwiek reformy są tu bardzo potrzebne. Jednocześnie też będziemy bardzo głośno protestować przed włączeniem ciepła systemowego, ciepłej wody, a także transportu, czyli paliw, do tego systemu. Zrobimy wszystko, żeby te dodatkowe sektory gospodarki nie zostały włączone - zadeklarował szef polskiego rządu.

Sprzeciw wobec propozycji Brukseli

Rozszerzenie systemu handlu emisjami i objęcie nim budownictwa i transportu drogowego zakłada przedstawiony kilka miesięcy temu przez Komisję Europejską pakiet Fit for 55.

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że tam, gdzie będzie to prawnie możliwe, Polska nie przyjmie określonych rozwiązań. - Będziemy budowali koalicję, aby zapobiegać włączaniu transportu i gospodarstw domowych, czyli ciepłownictwa, do tego systemu - oświadczył premier.

Atom z funduszy ekologicznych?

Premier dodał, że Polska stale zabiega również o włączenie energii jądrowej i gazu ziemnego do taksonomii zielonego finansowania w Unii Europejskiej. - Część krajów europejskich chce całkowicie odejść od możliwości finansowania na przykład elektrowni jądrowych albo gazowych. My chcemy dopuścić takie finansowanie, w brukselskim żargonie to się nazywa taksonomią - wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:43 polskie władze vat obnizka - spec - darmoros .mp3 Polska namawia Komisję Europejską, by ta zgodziła się na zerowy VAT na żywność i obniżenie tego podatku na paliwo do 8 procent. Ma to być element planu obniżenia stale rosnącej inflacji. W Brukseli premier Mateusz Morawiecki rozmawiał na ten temat z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen oraz komisarzem do spraw gospodarki Paolo Gentilonim. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Obejrzyj także rozmowę z wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim w "Sygnałach dnia" Programu 1 Polskiego Radia:

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem