"Zostanie poddana analizie". Andrzej Duda o ustawie medialnej
Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że zbada bardzo dokładnie uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy medialnej. - Zostanie poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta - dodał.
2021-12-17, 20:05
Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że uchwalona dziś przez Sejm nowelizacja ustawy medialnej - gdy już trafi do jego kancelarii - "zostanie poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta".
Przypomniał, że mówił już, z jakiego punktu widzenia będzie tę ustawę oceniał.
- Proszę pamiętać, że prezydent konstytucyjnie ma tutaj różne możliwości. Może każdą ustawę podpisać - to jest prerogatywa prezydencka, może każdą ustawę skierować do rozpoznania w Sejmie, co się nazywa wetem prezydenckim i może także ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli będzie miał wątpliwości co do zgodności jej postanowień z konstytucją - powiedział prezydent dziennikarzom.
Zapewnił, że zbada bardzo dokładnie uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy medialnej.
REKLAMA
Prezydent o repolonizacji mediów. "Bezwzględna wolność słowa"
W końcu sierpnia prezydent Andrzej Duda mówił w TVP Info, że "to jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów". - Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, w mediach jest dosyć bezwzględna - mówił.
Prezydent powiedział, że jego zdaniem "repolonizacja mediów" jest tematem ważnym, ale powinna odbywać się "na zasadzie rynkowej". - Po prostu na zasadzie nabycia. Nie przymusowo, na zasadzie, że mamy ustawę i określony termin, co powoduje najczęściej spadek cen akcji, jeżeli to jest giełdowa spółka - mówił wówczas Andrzej Duda.
Posłuchaj
Sejm zdecydował ws. nowelizacji ustawy medialnej
Sejm, zgodnie z rekomendacją komisji kultury, odrzucił dzisiaj uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Za odrzuceniem głosowało 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, trzech Kukiz'15 i jeden niezrzeszony - Łukasz Mejza. Przeciwko 212 posłów: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, Porozumienia i kół poselskich. Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu.
REKLAMA
***
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałom pochodzącymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy m.in. stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery.
Sejm przyjął ustawę w sierpniu. We wrześniu ustawę odrzucił Senat. Niespodziewanie dzisiaj członkowie komisji kultury zostali wezwani na posiedzenie w sprawie rozpatrzenia uchwały Senatu 15 minut przed rozpoczęciem głosowań w Sejmie.
Ustawa medialna trafi teraz do podpisu prezydenta.
- Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz trafi na biurko prezydenta
- Rada Ministrów chce ustanowienia pełnomocnika ds. mediów. Jest projekt
pb
REKLAMA