"Burzył gmach komunizmu w umysłach widzów". Prezydent odznaczył pośmiertnie Sylwestra Chęcińskiego

2021-12-18, 14:46

"Burzył gmach komunizmu w umysłach widzów". Prezydent odznaczył pośmiertnie Sylwestra Chęcińskiego
Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie reżysera Sylwestra Chęcińskiego Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski. Foto: Twitter.com/@prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Wielki Odrodzenia Polski Sylwestrowi Chęcińskiemu za wybitne zasługi dla polskiej sztuki filmowej oraz za krzewienie polskości poprzez wybitną twórczość artystyczną. Reżyser filmowy, scenarzysta i twórca komediowy zmarł 8 grudnia we Wrocławiu w wieku 91 lat.

W imieniu prezydenta order przekazał na ręce syna zmarłego, Igora Chęcińskiego, doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu pana Sylwestra Chęcińskiego. Żegnamy znakomitego reżysera i prawego człowieka, zarazem wrażliwego twórcę i zaangażowanego obywatela, który za pomocą najsubtelniejszej i najgroźniejszej broni artystów - satyry - burzył symboliczny gmach komunizmu nie tylko w filmowej fikcji, ale przede wszystkim w umysłach i sercach milionów widzów. Za to składam mu dzisiaj po raz ostatni wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności" - napisał prezydent w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Sylwestra Chęcińskiego.

"Jestem przekonany, że mistrzostwo, z jakim łączył w swoich fabułach elementy komediowe ze świadectwem prawdy historycznej, sprawi, iż liczne jego obrazy - na czele z trylogią "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" - mimo upływu czasu zachowają atrakcyjność i będą chętnie oglądane przez kolejne pokolenia, które nie mogą już pamiętać realiów PRL. Nade wszystko zaś pozostanie w naszej pamięci ich wspaniały autor, któremu my, wierni widzowie, zawsze będziemy wdzięczni za wszystkie chwile wzruszeń, radości i zadumy, jakich doświadczyliśmy dzięki jego dziełom" - podkreślił Andrzej Duda.

Początki kariery

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suściu na Lubelszczyźnie. Po wojnie trafił do Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku. Tutaj w roku 1950 ukończył miejscowe I Liceum Ogólnokształcące. Następnie, po ukończeniu w 1956 roku Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, pracował przez kilka lat jako asystent reżysera i jako II reżyser. Współpracował m.in. z Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Posłuchaj

Sylwester Chęciński: najważniejsze jest to, o czym nie mówimy wprost (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Jako reżyser debiutował w roku 1961 filmem "Historia żółtej ciżemki." W latach 1976-1980 był zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon", a w latach 1988-1991 zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego "Kadr".

Laureat wielu nagród

W 1978 roku otrzymał nagrodę czasopisma "Film" za tryptyk filmowy "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć". W 2005 roku otrzymał Nagrodę Honorową - statuetkę "Jańcia Wodnika" na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2005" we Wrześni. W 2007 roku przyznano mu Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Posłuchaj

Sylwester Chęciński o swojej pracy (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

W roku 2014 Sylwester Chęciński uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku, na 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za całokształt twórczości odebrał Platynowe Lwy. W roku 2017 Polska Akademia Filmowa przyznała Sylwestrowi Chęcińskiemu "Orła za osiągnięcia życia". W roku 2018 otrzymał przyznany przez premiera "Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości".

Posłuchaj

Sylwester Chęciński wspomina swoje dzieła (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

11 listopada 2021 roku Sylwester Chęciński odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także:

ng

Polecane

Wróć do strony głównej