"Design i architektura to sztuka bliska człowiekowi". Gliński o nowych galeriach w Krakowie

- W Krakowie prezentujemy to co najcenniejsze w polskim designie i architekturze - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie - Kamienicy Szołayskich. Odwiedził tam dwie nowe stałe ekspozycje poświęcone architekturze i designowi. 

2021-12-18, 17:41

"Design i architektura to sztuka bliska człowiekowi". Gliński o nowych galeriach w Krakowie

Wicepremier obejrzał w sobotę urządzone w Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie dwie nowe galerie stałe - architektury oraz designu XX i XXI wieku. - Na co dzień obcujemy z designem i architekturą, a jednocześnie jest to sztuka, a więc jest to sztuka bliska człowiekowi i niezbędna do życia ludzkim wspólnotom - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Ekspozycje scharakteryzował, jako "krótki przegląd tego, co najbardziej cenne" w polskim designie i polskiej architekturze. - W Polsce wciąż rzadkie są ekspozycje dotyczące historii designu, ale także współczesnego designu i architektury, więc bardzo dobrze, że ta część polskiej kultury znalazła swój dom, na razie tutaj w kamienicy Szołayskich, docelowo w dawnym hotelu Cracovia - zaznaczył minister kultury. 

"Wielkie centrum przemysłów kreatywnych"

Piotr Gliński dodał, że oddział, który docelowo ma się mieścić w dawnym hotelu Cracovia, będzie się skupiał na designie, architekturze i przemysłach kreatywnych. Podkreślił, że trzeba połączyć zabytkowy charakter budynku z funkcjami wystawienniczymi. - Tutaj kwestie nakładów finansowych są drugorzędne, pierwszorzędne są uzgodnienia dotyczące praw właścicielskich do budynku, który jest częściowo zabytkiem, kwestie konserwatorskie i kwestie koncepcji - mówił. Według wicepremiera "to będzie wielkie centrum przemysłów kreatywnych".

Posłuchaj

Piotr Gliński: to będzie centrum przemysłów kreatywnych (...) Takie centra na świecie są budowane, potrzebne i mają olbrzymią popularnośc (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Minister kultury podkreślił, że takie centra na świecie "są budowane, potrzebne i mają olbrzymią popularność". - Dlatego prace przygotowawcze muszą zająć swój czas - dodał. Podkreślił też współpracę rządu i samorządu przy tworzeniu galerii stałych, które było możliwe dzięki finansowemu wsparciu ministerstwa.

REKLAMA

Muzeum za ponad 400 mln złotych

W "Galerii Designu Polskiego XIX i XX wieku - Przedmioty" prezentowanych jest blisko 350 obiektów: meble, naczynia, tkaniny i stroje, rzeczy codziennego użytku, plakaty, projekty oznakowania dla miast i przestrzeni publicznej. Z kolei w "Galerii architektury polskiej XX i XX wieku - Przekroje" zwiedzający zobaczą makiety, fotografie, rysunki i materiały multimedialne dotyczące najważniejszych realizacji architektonicznych w Polsce.

Muzeum Designu i Architektury ma powstać w ciągu kilku lat po remoncie i adaptacji budynku dawnego hotelu Cracovia. Będzie tam przestrzeń wystawiennicza oraz centrum edukacyjno-multimedialne dedykowane architekturze i wzornictwu. Szacowany koszt inwestycji, która jest wpisana do Krajowego Planu Odbudowy, to około 425 mln zł.

Htel Cracovia jest wpisany na listę zabytków. Budynek ma unikatową modernistyczną architekturę z lat 60. Został zakupiony przez Skarb Państwa w 2016 roku.

Czytaj także:

Obejrzyj także rozmowę z Piotrem Jezierskim, autorem "Aligator w Wilnie": 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej