Powrót zimy, uwaga na oblodzenia i opady śniegu. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia: hydrologiczne dla Wybrzeża oraz meteorologiczne dla większej części kraju. Już tej nocy temperatura spadnie, a drogi będą oblodzone i śliskie. Wyjątkiem jest północno-zachodnia część Polski.

2021-12-19, 17:25

Powrót zimy, uwaga na oblodzenia i opady śniegu. IMGW wydał ostrzeżenia
Synoptyk IMGW: należy szczególnie uważać na mostach i wiaduktach, gdzie oblodzenie pojawia się najszybciej . Foto: shutterstock/PhotoRK

Synoptyk, hydrolog Paweł Staniszewski poinformował, że ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dotyczy całego Wybrzeża, Zalewu Wiślanego i Żuław Wiślanych. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry, tam przekroczone są stany ostrzegawcze.

Paweł Staniszewski dodał, że ta prognoza dotyczy dzisiejszej nocy oraz jutra, a sprawcą jest silny północny wiatr.  Synoptyk powiedział również, że woda nie wystąpi z brzegów, jedynie jednostki pływające muszą mieć na uwadze sztorm i wysoką wodę dzisiaj i jutro. Na pozostałej części kraju nie ma na rzekach przekroczonych stanów ostrzegawczych ani alarmowych.

Powrót zimy

Synoptyk meteorolog poinformował, że początek tygodnia przyniesie powrót zimy i przelotne opady śniegu. Najwięcej śniegu już dzisiejszej nocy i w poniedziałek będzie w Karpatach i na obszarach podgórskich Karpat - miejscami spadnie tam 20 centymetrów świeżego śniegu. Na pozostałym obszarze kraju opady będą miały charakter przelotny, najwięcej śniegu do 5-7 centymetrów prognozowane jest na północnym wschodzie - na Warmii, Mazurach i w rejonie Elbląga.

Michał Ogrodnik przekazał, że najbliższej nocy najzimniej będzie na Podhalu, czyli minus 4 stopnie i na Suwalszczyźnie - minus 2 stopnie. Na pozostałym obszarze temperatura będzie się utrzymywać w okolicach zera.

REKLAMA

Na obszarze Polski wschodniej, częściowo południowej oraz centralnej miejscami nawierzchnie dróg oraz chodników mogą być śliskie. Synoptyk radzi uważać szczególnie na mostach i wiaduktach, gdzie oblodzenie następuje najszybciej.


Posłuchaj

Synoptyk IMGW: nawierzchnie dróg oraz chodników mogą być śliskie (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Zdecydowane ochłodzenie nastąpi w nocy z poniedziałku na wtorek. Michał Ogrodnik powiedział, że mieszkańcy Polski północno-wschodniej powinni spodziewać się mrozu nawet do minus 9-11 stopni Celsjusza. Chłodno będzie również w centrum kraju - minus 6 stopni. Najcieplejszym rejonem Polski, jeśli chodzi o temperaturę minimalną będzie z poniedziałku na wtorek zachód, około zera. Na morzem prognozowana temperatura to plus 1 stopień. Według synoptyków taki typ pogody będzie utrzymywał się przez większość nowego tygodnia.

REKLAMA

Posłuchaj

Synoptyk IMGW: mamy północy silny wiatr (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

>>> PO WIĘCEJ INFORMACJI O SYTUACJI POGODOWEJ W POLSCE ZAPRASZAMY NA PORTAL POLSKIEGO RADIA KIEROWCÓW <<<

Posłuchaj

Synoptyk IMGW: najwięcej śniegu spadnie w nocy z niedzieli na poniedziałek (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także: 

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej