more_horiz
Wiadomości

Prace Marca Chagalla już w Polsce. Gliński: staramy się w zrównoważony sposób dbać o muzea

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 12:50
- Staramy się w zrównoważony sposób dbać o muzea w całej Polsce - powiedział Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas prezentacji czternastu prac Marca Chagalla, które trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Na konferencji zaprezentowano po raz pierwszy publicznie część prac Marca Chagalla zakupionych do zbiorów muzeum
Na konferencji zaprezentowano po raz pierwszy publicznie część prac Marca Chagalla zakupionych do zbiorów muzeumFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- 14 prac Marca Chagalla trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas prezentacji dzieł, które wzbogacą zbiory Muzeum Narodowego.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprezentowano po raz pierwszy publicznie część prac Marca Chagalla zakupionych do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zbiór składa się z 14 kolorowych prac Marca Chagalla, pochodzących z ostatniego okresu jego twórczości. Wśród nich są grafiki odwołujące się do tematyki biblijnej, krajobrazy i martwe natury.

Wicepremier Gliński podkreślił, że zakupione dzieła to część działań na rzecz wzbogacenia zbiorów polskich muzeów. Szef MKiDN podkreślił, że zbiory muzeów muszą być wzbogacane również o zakupy na aukcjach sztuki. - Staramy się w zrównoważony sposób dbać o muzea w całej Polsce - podkreślił Piotr Gliński.

Przedstawiciel kubizmu

Marc Chagall urodził się w 1887 r. w Łoźnie koło Witebska w rosyjskiej rodzinie chasydów. Był czołowym przedstawicielem kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie. Pierwsze znaczące dzieło stworzył w 1908 roku; był to obraz inspirowany sztuką ludową pt. "Śmierć". W swoich późniejszych pracach wielokrotnie odwoływał się do wspomnień z dzieciństwa i młodości spędzonych na kresach dawnej Rzeczypospolitej.

W 1910 r. Chagall wyjechał do Paryża, gdzie związał się ze środowiskiem awangardowych artystów skupionych w dzielnicy Montparnasse. W 1914 r. Chagall wystawił swoje prace w galerii Der Sturm w Berlinie. W tym samym roku wrócił do Rosji, gdzie przebywał do roku 1922.

W latach dwudziestych XX wieku wyjechał do Berlina, a potem do Francji, gdzie zamieszkał na stałe. W 1941 r. wyjechał do USA, gdzie mieszkał przez okres wojenny.

Po powrocie do Francji zmienił nieco styl swoich obrazów - odszedł od geometrycznej formy, wykonywał też więcej prac monumentalnych jak witraże czy malowidła ścienne. Ponadto tworzył scenografię i kostiumy, zajmował się rzeźbą, ceramiką, litografią.

Marc Chagall zmarł w 1985 r. w Saint-Paul-de-Vence we Francji.

Czytaj także:


Posłuchaj

00:29 11464280_1.mp3 Minister kultury i dziedzictwa narodowego: ten zakup jest przepiękny - (IAR)

 

es

Zobacz także

Zobacz także