Duże wsparcie dla inwestycji w gospodarce odpadami. Sprawdź szczegóły

Przedsiębiorcy, samorządy oraz inne podmioty mogą starać się o dofinansowanie inwestycji w związku z selektywnym zbieraniem odpadów i recyklingiem, jak i budową instalacji do gospodarowania odpadami, budową spalarni produkujących ciepło oraz energię elektryczną. Do końca przyszłego roku można składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pożyczki i dotacje na ten cel.

2021-12-22, 18:45

Duże wsparcie dla inwestycji w gospodarce odpadami. Sprawdź szczegóły
Pod koniec lipca minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że rząd PiS wypowiedział zdecydowaną wojnę mafiom śmieciowym. Foto: shutterstock/Morten B

Wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk podkreślił, że w Polsce brakuje spalarni odpadów - konieczne jest zwiększenie wydajności tego typu instalacji o dwa miliony ton rocznie. Z tego względu instytucja proponuje wsparcie na tego typu instalacje. - Dotacja do 50 procent kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 100 milionów złotych i pożyczka do 400 milionów złotych, przy czym musi być nie mniejsza niż równowartość udzielonej kwoty dotacji - wyjaśnił wiceprezes Funduszu.

Dodał, że o wsparcie mogą ubiegać się podmioty, które mają możliwość podpięcia instalacji do systemu ciepłowniczego miejscowości. Chodzi o wykorzystanie ciepła powstałego w instalacji w wyniku spalania. - Odzyskanie energii z tego, co i tak kiedyś zgnije. My nie mamy innej możliwości zagospodarowania tych 3,5 miliona ton odpadów rocznie, jak tylko poprzez odzysk energii - tłumaczył wiceprezes Narodowego Funduszu.

Wsparcie inwestycji

Wsparciem inwestycji zainteresowany jest także sektor bankowy. Wiceprezes Banku Pekao Jerzy Kwieciński powiedział, że bank finansuje już przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadami, na przykład instalacje termicznej utylizacji odpadów komunalnych. - Możemy to finansować w tradycyjnej formie, czyli udzielać na przykład kredytu wieloletniego na tego typu przedsięwzięcie. Możemy również to finansować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - stwierdził.

W ramach programu przewidziano też nabór wniosków od jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, banków żywności, Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego, które będą ubiegały się o dofinansowanie selektywnego zbierania i zapobiegania powstawania odpadów. Ponadto można starać się o wsparcie budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do odzysku oraz recyklingu selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Z tego dofinansowania mogą skorzystać samorządy, przedsiębiorcy i samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Posłuchaj

Jerzy Kwieciński: możemy to finansować w tradycyjnej formie (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Łączny budżet programu wynosi 2,5 miliarda złotych, z czego połowa przeznaczona jest na dotacje, a druga połowa - na pożyczki. Miliard złotych to środki pochodzące z Funduszu Modernizacyjnego.

Posłuchaj

Dominik Bąk: proponujemy pożyczkę i dotację (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Dominik Bąk: mówimy o odzyskanie energii z tego, co i tak kiedyś zgnije (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej