more_horiz
Wiadomości

"Otwórzmy serce na przychodzącego do nas Boga". Bożonarodzeniowe orędzie metropolity gdańskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 21:08
- Niech to będą dla wszystkich w kraju i za granicą święta pełne Bożego Narodzenia - powiedział w orędziu metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda. Duchowny dodał, że czas adwentu w tym roku był naznaczony pandemią i wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy. 
Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda
Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz WojdaFoto: Archidiecezja Gdańska

W orędziu na Boże Narodzenie wyemitowanym wieczorem na antenie Programu 1 Polskiego Radia i TVP1 metropolita podkreślił, że nie brakowało trudności w życiu społecznym i rodzinnym. Niejednokrotnie - jak zaznaczył - nasza wiara była wystawiona na wielką próbę.

Wyciszenie wielorakiego hałasu

Metropolita powiedział, że święty czas Bożego Narodzenia wpływa na przynajmniej częściowe wyciszenie wielorakiego hałasu wokół nas i pozwala robić miejsce temu, który przychodzi - Jezusowi.

- Każdemu, kto poszukuje sensu życia, wcześniej czy później, jawi się Jezus - mówił arcybiskup Wojda.

Podkreślił, że Jezus urodził się w skrajnie ubogich warunkach, w nocy, pośród zwierząt, został położony w żłobie na sianie. To, zdaniem metropolity, skłania nas do pytania, dlaczego tak się stało. Przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który w jednej z homilii powiedział, że Bóg jest tak wielki, że może stać się mały, Bój jest tak potężny, że może stać się słaby i wyjść nam naprzeciw jako bezbronne dziecko, abyśmy go mogli pokochać.

Pamiątka wcielenia się Syna Bożego w ludzką naturę

Metropolita gdański powiedział, że Boże Narodzenie jest z jednej strony pamiątką wcielenia się Syna Bożego w ludzką naturę, z drugiej - wydarzeniem, które się nieustannie dokonuje. Jak mówił, Bóg wciąż do nas przychodzi, jest gotów narodzić się w największym nawet ubóstwie, by okazać człowiekowi prawdziwą miłość i podnieść go z jego nędzy i grzechu.

Arcybiskup Tadeusz Wojda podkreślił, że prawdziwe relacje nawiązujemy wtedy, gdy stajemy się częścią drugiej osoby. Jak mówił, Bóg, przez narodzenie swojego syna, stał się częścią naszego, ludzkiego życia. Metropolita powiedział, że Jezus jest darem nieba dla nas wszystkich. Zaznaczył, że Bóg powierza się nam i ufa, że zaniesiemy go do naszych rodzin, przyjaciół, bliskich, ale także do tych, którzy - jak podkreśla papież Franciszek - są na peryferiach ludzkiej egzystencji.

- Jest ich wielu, spotykamy ich na ulicach, w jadłodajniach, w szpitalach i więzieniach, są nimi przybysze, uchodźcy i migranci, pukający do drzwi naszego kraju. Ci ostatni niekiedy wzbudzają w nas lęk i obawy swoją odmiennością, kulturą bycia, brakiem asymilacji. Bóg przyszedł do nas jako bezbronne dziecko, powierzając się całkowicie ludzkiej opiece, co jeszcze bardziej uwrażliwia nas na ich los i skłania do wypracowywania skuteczniejszych form pomocy - mówił metropolita gdański.

Otwartość na drugiego człowieka

Arcybiskup zaapelował, byśmy otworzyli serca na przychodzącego do nas Boga, a wówczas będziemy otwarci na drugiego człowieka.

- Niech to będą dla wszystkich w kraju i za granicą święta pełne Bożego Narodzenia - powiedział metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Posłuchaj
05:30 PR1_mp3 2021_12_24-20-07-40.mp3 Orędzie abpa Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego, na Boże Narodzenie

ZOBACZ TAKŻE: Prymas Polski gościem Programu 1 Polskiego Radia

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem