more_horiz
Wiadomości

Kolejne ataki ze strony białoruskich żołnierzy. Rzecznik SG: uszkodzili graniczną infrastrukturę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 10:06
Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że "w rejonie Czeremchy żołnierze białoruscy minionej doby uszkodzili concertinę". Dodała też, że "wieczorem, na tym samym odcinku oślepiali polskich funkcjonariuszy laserami".
Rzecznik SG: w rejonie Czeremchy doszło do prowokacji zorganizowanej przez białoruskie służby
Rzecznik SG: w rejonie Czeremchy doszło do prowokacji zorganizowanej przez białoruskie służbyFoto: Twitter @Straz_Graniczna

Jak przekazał rzecznik Straży Granicznej, w środę w rejonie Czeremchy doszło do prowokacji zorganizowanej przez białoruskie służby. - Żołnierze białoruscy uszkadzali graniczną infrastrukturę, choć polscy funkcjonariusze wielokrotnie wzywali ich do zaniechania - powiedziała Anna Michalska. Dodała, że Białorusini w końcu odeszli, ale wieczorem wrócili, by oślepiać polskie patrole laserami.

Do incydentów z udziałem migrantów doszło natomiast w Narewce i Mielniku. - W Mielniku migranci próbowali przerzucać "kładkę" przez zaporę z concertiny. Po interwencji polskich funkcjonariuszy, wycofali się - poinformował rzecznik SG. Dodała również, że do uszkodzenia concertiny doszło też w okolicach Narewki. - To również była grupa ok. 10 osób, która oddaliła się w głąb Białorusi - podała Anna Michalska.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Czytaj również:

Zobacz także: rzecznik SG por. Anna Michalska o działaniach służb białoruskich

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem