more_horiz
Wiadomości

Wybór polityka roku. Elektorat PiS wskazał premiera, w PO remis

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 10:11
Jak wynika z sondażu zrealizowanego dla portalu wPolityce.pl, dla wyborców PiS politykiem roku 2021 jest premier Mateusz Morawiecki, dla wyborców PO są to ex aequo szef tej partii Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Dla wyborców PiS politykiem 2021 r. jest Mateusz Morawiecki, dla wyborców PO są to Donald Tusk i Rafał Trzaskowski
Dla wyborców PiS politykiem 2021 r. jest Mateusz Morawiecki, dla wyborców PO są to Donald Tusk i Rafał TrzaskowskiFoto: Kamila Koziol/Shutterstock

Pracowania Social Changes - na zlecenie portalu wPolityce.pl - zapytała wyborców dwóch największych sił politycznych w Polsce o to, kto według nich jest politykiem roku 2021.

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy zwyciężył premier Mateusz Morawiecki, zyskując 28 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda - wskazało na niego 21 proc. respondentów. Trzecie miejsce zajął Jarosław Kaczyński z 12-procentowym poparciem.

Donald Tusk i Rafał Trzaskowski ex aequo

"Ciekawie wygląda sytuacja wśród wyborców Platformy Obywatelskiej. Dwaj politycy - Donald Tusk i Rafał Trzaskowski - uzyskali dokładnie tyle samo głosów - po 33 proc." - przekazał portal wPolityce.pl.

Jak oceniono, "można z tego wnioskować, że pozycja Tuska - byłego premiera, obecnego szefa PO - jest słabsza, niż się wydaje". "Prezydent Warszawy pozostaje w oczach wielu sympatyków Platformy poważnym kandydatem do przywództwa. Tym bardziej, że powrót Tuska do krajowej polityki nie przyniósł opozycji takich zysków, jakich spodziewała się większość obserwatorów" - czytamy.

***

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Sondaż przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1052 osób w dniach od 17 do 20 grudnia 2021 r.

Zobacz także: Joanna Lichocka w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem