more_horiz
Wiadomości

Wojciech Jakóbik: bez atomu nie uda się realizować polityki klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 12:48
- Budowa elektrowni jądrowej w Polsce ma uzasadnienie, bo przyniesie obniżkę emisji CO2 oraz niższe ceny energii - mówił w TVP Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. Dodał, że "Polacy chcą mieć pierwszy reaktor w 2033 roku".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Ekspert podkreślił, że "bez atomu nie uda się realizować polityki klimatycznej, na którą się wszyscy umówiliśmy w Unii Europejskiej. Atom jest zeroemisyjny a z drugiej strony jest stabilny". - Odnawialne Źródła Energii są świetne, ale nie dają energii zawsze wtedy kiedy chcemy - tłumaczył. 

Wojciech Jakóbik podkreślił, że "atom ma zalety obu rodzajów energetyki". - Jest potrzeby jako zabezpieczenie Odnawialnych Źródeł Energii, a zatem to przyszłość. Miejmy nadzieję, że pierwszy reaktor jądrowy faktycznie powstanie w 2033 roku - ocenił.

Mniejsza emisyjność

- Każdy kto ma energetykę jądrową ma mniejsze emisje i mniej szkodzi środowisku, a przy tym ma tańszą energię. Francja bazująca w większości na atomie ma najniższą emisję CO2 w Unii Europejskiej, a przez to także niskie ceny energii pomimo polityki klimatycznej - powiedział Jakóbik.

- Ceny energii będą tam niższe chociaż polityka klimatyczna będzie przyspieszać - dodał.

biznesalert.pl/pkur

Zobacz także

Zobacz także