more_horiz
Wiadomości

Prawie 2 miliardy złotych na sieć stacji dla elektryków. Rusza nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 15:23
W piątek (7.01.) rozpoczyna się nabór wniosków na rozwój infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów bezemisyjnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel niemal 2 miliardy złotych.
Rząd przeznaczy na rozwój infrastruktury dla samochodów elektrycznych prawie 2 mld zł
Rząd przeznaczy na rozwój infrastruktury dla samochodów elektrycznych prawie 2 mld złFoto: Shutterstock/Artens

870 milionów będzie przeznaczone na inwestycje w ładowarki i stacje wodoru a miliard złotych na rozwój sieci elektroenergetycznej na potrzeby tych ładowarek.

Lepsza infrastruktura

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski przypomniał, że to kolejna inicjatywa, po "Moim elektryku" i "Zielonym transporcie publicznym", wspierająca rozwój sektora elektromobilności w Polsce.

- Spodziewamy się, że dzięki temu programowi powstaną systemy pozwalające na odbywanie coraz dłuższych i mniej kosztownych, pod względem czasu oczekiwania na wolną ładowarkę, podróży przez kierowców samochodów elektrycznych - powiedział.

Dodał, że z programu mogą korzystać również operatorzy systemów dystrybucyjnych, którzy otrzymają wsparcie na rozbudowę sieci oraz transformatorów.

- Tak, aby mogły one sprostać wymogom, jeżeli chodzi o instalacje nowych ładowarek, szczególnie ładowarek dużej mocy - wyjaśnił prezes.

Sieć ładowania samochodów elektrycznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że dzięki temu programowi w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru.

Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury będą mogły skorzystać samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni.

Z kolei wsparcie rozwoju sieci dystrybucyjnej będzie skierowane do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD).

Wnioski o dofinasowanie będzie można składać do 31 marca, jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji.

Na początkowym etapie wnioski będą przyjmowane w trybie ciągłym.

W przypadku, gdy pula pieniędzy przeznaczona na realizację programu skończy się szybciej, przed zaplanowanym terminem zakończenia naboru, stosowna informacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej Narodowego Funduszu.

Posłuchaj
00:30 11487989_1.mp3 Jutro rozpocznie się nabór wniosków do programu dopłat do stacji ładowania aut elektrycznych (IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem