more_horiz
Wiadomości

Kilkadziesiąt ofiar cichego zabójcy. Strażacy podali najnowsze statystyki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 10:43
Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, od początku października ubiegłego roku 23 osoby poniosły śmierć w wyniku zatrucia czadem, a 520 osób wymagało pomocy medycznej. Służby dodały, że w tym sezonie grzewczym odnotowano już 1 248 zdarzeń z tlenkiem węgla.
Państwowa Straż Pożarna: od 1 października 23 osoby zmarły z powodu zatrucia czadem
Państwowa Straż Pożarna: od 1 października 23 osoby zmarły z powodu zatrucia czademFoto: Soft Light/Shutterstock

Jak powiedział rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Krzysztof Batorski, potencjalnym źródłem zatrucia czadem są wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze oraz inne, w których przebiega proces spalania.

Służby nieustannie przypominają - żeby ochronić siebie i bliskich przed zatruciem czadem, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo we własnym domu. Przed zatruciem może nas ochronić między innymi regularny przegląd kominiarski, niezakrywanie kratek wentylacyjnych oraz specjalne czujniki.

Straż Pożarna przypomina o bezpieczeństwie

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Jak przypomniał Krzysztof Batorski, zbagatelizowanie nawet najmniejszych objawów zatrucia prowadzi to utraty przytomności, a w konsekwencji do śmierci przez uduszenie na poziomie komórkowym.

Posłuchaj
00:30 11488976_1.mp3 Brygadier Krzysztof Batorski o zatruciu tlenkiem węgla (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem