more_horiz
Wiadomości

Błyskawiczny wzrost zakażeń omikronem w Polsce. Potwierdzono pierwsze zgony

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 11:44
W Polsce wykryto jak dotąd 193 przypadki zakażeń omikronem. Jak wskazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, jest to wzrost o siedem-osiem procent w ciągu ostatnich siedmiu dni. Dodał, że najwięcej infekcji występuje w województwie pomorskim oraz mazowieckim.
Błyskawiczny wzrost zakażeń omikronem w Polsce. Potwierdzono pierwsze zgony
Błyskawiczny wzrost zakażeń omikronem w Polsce. Potwierdzono pierwsze zgonyFoto: Kiryl Lis/Shutterstock

- Ten siedmio-, ośmioprocentowy udział omikronu pokazuje, jak szybko go w Polsce przybywa. Jeszcze niedawno mówiliśmy o udziale na poziomie jednego procenta, czy też dwóch i pół procent. W tej chwili sekwencjonujemy w granicach 2 tys. próbek tygodniowo, ale decyzją ministra Adama Niedzielskiego w najbliższych 2-3 tygodniach będziemy sekwencjonować w granicach 5 tys. próbek tygodniowo - poinformował Wojciech  Andrusiewicz.

Poinformował, że najwięcej zakażeń omikronem występuje w woj. pomorskim - 62 przypadki - oraz w woj. mazowieckim - 53 infekcje.

Omikron też jest groźny. Mamy przynajmniej dwa pierwsze przypadki zgonów osób zakażonych nową wersją wirusa. Są to dwie osoby z woj. małopolskiego, dwie osoby starsze - w wieku 92 i 85 lat - obaj to mężczyźni, (...) niezaszczepieni - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Jak dodał, "te osoby mogłyby pewnie żyć, gdyby się zaszczepiły". U zmarłych występowały choroby współistniejące.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaapelował również o przyjmowanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, która skutecznie zwiększa odporność i zapobiega ciężkiemu przebiegowi zakażenia.

Koronawirus w Polsce

Minionej doby potwierdzono w Polsce 7 785 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej odnotowano w woj. mazowieckim, najmniej w woj. podlaskim. Zmarło 19 chorych, w tym 14, u których występowały choroby współistniejące. Wyzdrowiało 12 932 pacjentów.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 220 984 zakażenia. Zmarło 99 761 osób z COVID-19.

Posłuchaj
00:28 11492874_1.mp3 Wojciech Andrusiewicz o zakażeniach wariantem omikron (IAR) 

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem