80. rocznica powstania AK. Szef MON: pamięć o tych żołnierzach to nasz obowiązek

"W 2022 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Krajowej - jednej z najlepiej zorganizowanych podziemnych organizacji wojskowych w Europie, która walczyła z niemieckim okupantem. Naszym obowiązkiem jest pamięć o żołnierzach AK. Oddajmy hołd poległym w walkach o niepodległą Polskę" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

2022-01-10, 12:23

80. rocznica powstania AK. Szef MON: pamięć o tych żołnierzach to nasz obowiązek
"Naszym obowiązkiem jest pamięć o żołnierzach AK. Oddajmy hołd poległym w walkach o niepodległą Polskę" - napisał szef MON na Twitterze. Foto: Shutterstock/ArtMediaFactory & Mariusz Błaszczak/Twitter

Armia Krajowa (AK) była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej przez Niemców Europie.

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego.

14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa

SZP została przekształcona najpierw w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

REKLAMA

Czytaj także:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej