more_horiz
Wiadomości

Koszty Fit for 55. Jakie wydatki będzie musiała ponieść Polska?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 15:33
Ambitny projekt w ramach unijnego pakietu Fit for 55 zakładający zmniejszenie emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. będzie kosztował Polskę bez wsparcia z Unii Europejskiej ok. 300 mld euro - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej", który dotarł do szacunków analityków.
W porównaniu do obecnych regulacji UE, realizacja pakietu Fit for 55 będzie Polskę kosztować ok. 190 mld euro więcej
W porównaniu do obecnych regulacji UE, realizacja pakietu Fit for 55 będzie Polskę kosztować ok. 190 mld euro więcejFoto: Roschetzky Photography/Shutterstock

Unia Europejska wskazała osiągnięcie do 2050 r. neutralności klimatycznej jako swój wiążący cel w ramach wprowadzanego prawa klimatycznego. Tzw. pakiet Fit for 55 zakłada m.in. znaczne obniżenie w ciągu najbliższych dziesięcioleci poziomów emisji gazów cieplarnianych. Jako pośredni krok w kierunku realizacji wyznaczonego celu Wspólnota zwiększyła swoje ambicje i zobowiązała się do zmniejszenia do 2030 r. emisji z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r.

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do szacunków przygotowanych przez analityków banku Pekao SA, które pokazują koszty Fit for 55 dla naszego kraju. Jak wskazano, "w porównaniu do obecnych regulacji UE, realizacja pakietu będzie Polskę kosztować ok. 190 mld euro więcej" i wyniesie ok. 527,5 mld euro.

"Różnica między pakietami, wynosząca niemal 190 mld euro, wynika m.in. ze znacznego wzrostu kosztów ETS (systemu handlu uprawnieniami do emisji - red.)" - czytamy.

"Trzeba jednak pamiętać, że nowy pakiet klimatyczny wygeneruje też wyższe przychody dla Polski. Mowa o kwocie niemal 220 mld euro, pochodzącej przede wszystkim z uprawnień do handlu emisjami, a także unijnego Funduszu Odbudowy i wieloletnich ram finansowych UE. Niemniej to wciąż oznacza lukę w wysokości ok. 300 mld euro" - zaznaczono.

Koszty Fit for 55

Autorzy raportu podkreślają jednak, że wysokie koszty mogą w dłuższej perspektywie generować oszczędności, które będą wynikać m.in. z renowacji budynków, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, rozwoju termomodernizacji czy poprawy ogólnej efektywności gospodarki.

"DGP" podał, zdaniem ekonomistów prognoz zaprezentowanych w raporcie nie należy traktować jako bilansu kosztów i korzyści dla naszego kraju. Dodają także, że Fit for 55 jest na razie propozycją KE i europarlamentu i podlega negocjacjom państw członkowskich.

Z informacji "DGP" wynika także, że wyliczenia analityków Pekao były omawiane na grudniowym, nieformalnym posiedzeniu rządu i wywołały ostre dyskusje.

Zobacz także: "To koszt nie do udźwignięcia dla Polski". Jacek Sasin o Fit for 55

Czytaj także:

ng/finanse.gazetaprawna.pl/PAP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem