Test na możliwy ciężki przebieg COVID-19? Prezes Agencji Badań Medycznych wyjaśnia

- To bardzo istotny krok do wygrania z pandemią - mówi o nowych testach prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Dziś zaprezentowano wyników badań nad wariantem genetycznym predestynującym do ciężkiego przebiegu COVID-19.

2022-01-13, 14:07

Test na możliwy ciężki przebieg COVID-19? Prezes Agencji Badań Medycznych wyjaśnia

- Być może w ciągu kilku miesięcy testy identyfikujące grupę pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19 będą dostępne na SOR-ach – powiedział prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Wziął on w czwartek udział w prezentacji badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którzy zidentyfikowali wariant genetyczny predestynujący do ciężkiego przebiegu COVID-19, ponaddwukrotnie zwiększający ryzyko takiego przebiegu tej choroby i śmierci chorego.

Globalne odkrycie

Podkreślił, że odkrycie polskich naukowców ma charakter globalny, bo wdrażane jest na poziomie międzynarodowym. - To bardzo istotny krok do wygrania z pandemią – podkreślił.

Zaznaczył, że nauka jest integralnym elementem wali z pandemią COVID-19. - Poza działaniami profilaktycznymi, poza prewencją w postaci szczepień, poza skoordynowanymi działaniami rządu, jakimi są obostrzenia i wszystkie działania, które podejmujemy – to właśnie nauka staje się niezwykle istotnym elementem walki w pierwszej linii z koronawirusem – ocenił.

Zastrzegł, że działania Agencji Badań Medycznych, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, stworzyły polskim naukowcom warunki do tego, żeby rozwijali nowe technologie.

REKLAMA

Innowacje dla pacjentów

- Co najważniejsze, żeby te innowacje trafiły do szpitali, trafiły do polskich pacjentów i stały się realnym wpływem na walkę z pandemią. To za kilka miesięcy się wydarzy – zapowiedział.

Poinformował, że ten projekt rozpoczął się kilka tygodni po wybuchu pandemii w Polsce.

- Widzimy, że to działanie rozpoczęte półtora roku temu przynosi konkretne rozwiązania i wchodzimy na ścieżkę wdrożenia, komercjalizacji, która w ciągu kilku miesięcy spowoduje, że testy, które identyfikują konkretną grupę pacjentów narażoną na ciężki, niebezpieczny przebieg koronawirusa, [...] być może na polskich SOR-ach takie testy będą szeroko dostępne i będziemy mogli jasno powiedzieć, że ten pacjent, poza tymi oczywistymi czynnikami ryzyka, które już wcześniej znaliśmy, ma również ten marker genetyczny, który predestynuje go do tego, by na przykład ciężko przechodzić COVID – stwierdził Sierpiński.

"Projekty covidowe"

Podkreślił, że dzięki wykonaniu takiego testu lekarze będą wiedzieli, że nad tym pacjentem "szczególnie trzeba się pochylić".

REKLAMA

- Agencja, realizując tzw. projekty covidowe, w sposób bardzo realny przyczyniła się do tego, że możemy dzisiaj mówić o tym, że coraz więcej wiemy na temat koronawirusa, coraz więcej działań podejmujemy w zakresie prewencji czy terapii – ocenił.

Czytaj także:

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej