more_horiz
Wiadomości

Szczepienie dzieci trzecią dawką. Resort zdrowia podał termin

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 12:46
- Liczymy, że na przełomie stycznia i lutego będą mogły ruszyć w Polsce szczepienia trzecią dawką przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 12-17 lat - powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że resort czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków w sprawie tych szczepień.
Decyzja EMA w sprawie podawania dawki przypominającej dzieciom ma zapaść pod koniec stycznia
Decyzja EMA w sprawie podawania dawki przypominającej dzieciom ma zapaść pod koniec styczniaFoto: Anuta23/Shutterstock

Rzecznik MSZ był pytany na briefingu o kwestię możliwego skrócenia w Polsce czasu izolacji i kwarantanny, a także o kwestię szczepień dzieci w wieku lat 12-17 trzecią dawką przeciw COVID-19.

- Widzimy, że kolejne kraje UE decydują się na skrócenie z jednej strony czasu izolacji, z drugiej okresu kwarantanny. To podyktowane jest po pierwsze tym, że od zakażenia do objawów jest w tej chwili zdecydowanie krótszy czas, często jest to już w okolicach dwóch dni i sam okres zakażenia, okres objawowy choroby trwa krócej - zauważył Andrusiewicz.

- Z drugiej strony pamiętajmy, że w dobie piątej fali epidemii wszystkie państwa potrzebują na pokładzie medyków: pielęgniarek, ratowników medycznych czy lekarzy. Więc skrócenie okresu kwarantanny i izolacji powoduje szybsze przywrócenie do pracy tych osób i nie wykluczamy, że w Polsce do tego samego dojdzie - stwierdził.

Wkrótce decyzja w sprawie szczepienia trzecią dawką

Rzecznika resortu zdrowia pytano też, czy są jakiekolwiek sygnały z Europejskiej Agencji Leków, że wkrótce będzie podjęta decyzja i rozpocznie się także w Polsce proces szczepień młodzieży 12-17 lat trzecią dawką.

Andrusiewicz zauważył, że decyzja EMA ma zapaść 24 stycznia, a taką informację resort ma z samej agencji. Stwierdził, że na 90 proc. ta decyzja będzie pozytywna. - W ciągu tygodnia, góra półtora będziemy chcieli podjąć w kontekście tym bardzo szybko decyzję o możliwości szczepienia dzieci trzecią dawką, tej grupy 12-17 lat - zadeklarował.

Posłuchaj
00:21 oszczpi.mp3 Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz o szczepieniach dzieci (źr. IAR)

- Więc liczymy, że na przełomie stycznia i lutego te szczepienia trzecią dawką będą mogły ruszyć - powiedział rzecznik MZ. 

Posłuchaj
00:17 Andrusiewicz.mp3 Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz o wzroście liczby zakażeń (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/in./

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem