Co dalej z ustawą o weryfikacji covidowej? Rzecznik rządu zabrał głos

Piotr Müller, rzecznik rządu, opowiada się za dalszymi sejmowymi pracami nad ustawą o weryfikacji covidowej autorstwa posłów PiS. Tymczasem rząd zastanawia się nad nową formułą Rady Medycznej przy premierze.

2022-01-17, 14:35

Co dalej z ustawą o weryfikacji covidowej? Rzecznik rządu zabrał głos
Piotr Müller opowiada się za dalszymi sejmowymi pracami nad ustawą o weryfikacji covidowej. Foto: Krystian Maj/KPRM

W piątek 13 z 17 jej członków złożyło rezygnację, argumentując, że ich rekomendacje nie przekładają się na działania rządu w walce z koronawirusem. Rzecznik rządu powiedział Polskiemu Radiu, że jest wdzięczny ekspertom, którzy dotychczas doradzali premierowi w sprawie epidemii. - Ale to nie jest tak, że Rada Medyczna zastępowała wszystkie inne gremia - zaznaczył Piotr Müller.

Jak mówił, rząd korzysta też z rad ekspertów zajmujących się np. gospodarką i edukacją, stąd potrzeba wyważenia wszystkich argumentów. - Z jednej strony racje medyczne, z drugiej gospodarcze, społeczne, edukacyjne. Mamy konsultantów krajowych w różnych dziedzinach, dyscyplinach medycznych i z ich pomocy nadal będziemy korzystać - zapewnił rzecznik rządu.

"Ustawa jest kompromisowa"

Piotr Müller pytany o tempo dalszych prac nad tzw. ustawą posła Czesława Hoca zadeklarował, że jest za tym, by projekt był dalej rozpatrywany w Sejmie, nawet mimo sprzeciwu części klubu PiS. Rzecznik rządu zastrzegł, że w tej sprawie wypowiada się jako poseł, który postrzega nowe przepisy jako kompromisowe.

- Życzyłbym sobie, żeby ta ustawa była na najbliższym posiedzeniu Sejmu, chciałbym, aby jakieś rozwiązania z niej mogły wejść w życie. To jest jeden z elementów, który pozwala na to, aby mocniej egzekwować niektóre obostrzenia i lepiej weryfikować rozwój epidemii. Natomiast w naszym społeczeństwie jest bardzo dużo osób, które obawiają się tego typu rozwiązań. Aczkolwiek ta konkretna ustawa jest kompromisowa, bo ona przyjmuje i szczepienia, i możliwość weryfikacji testem, w związku z tym nie obliguje do szczepień - oświadczył rzecznik rządu.

REKLAMA

Posłuchaj

P. Müller - życzyłbym sobie, by ustawa posła Hoca była na najbliższym posiedzeniu Sejmu (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Pytany o możliwe działania w związku z rozwojem wariantu omikron koronawirusa, Piotr Müller powiedział, że podejmując dalsze decyzje, rząd będzie się opierał na wydolności systemu ochrony zdrowia. To, jak dodał, przede wszystkim liczba wolnych miejsc w szpitalach. Minister podkreślił, że rząd stale zachęca do szczepień. - Aczkolwiek chyba dochodzimy do takiego momentu, w którym ciężko jest już argumentami przekonywać kolejne osoby - przyznał rzecznik rządu.

Zobacz także: Piotr Müller w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej