more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Rau spotkał się z Pawłem Łatuszką. Rozmowa dotyczyła m.in. kryzysu na granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 14:43
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się z liderem białoruskiej opozycji Pawłem Łatuszką, przewodniczącym Narodowego Zarządu Antykryzysowego. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, tematem rozmów była sytuacja na Białorusi oraz polskie wsparcie na rzecz demokratyzacji Białorusi.
Zbigniew Rau wyraził uznanie dla działalności demokratycznej opozycji białoruskiej
Zbigniew Rau wyraził uznanie dla działalności demokratycznej opozycji białoruskiejFoto: Bartosz Peterman/MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Zbigniew Rau wyraził uznanie dla działalności demokratycznej opozycji białoruskiej. Podkreślił zaniepokojenie sytuacją wewnętrzną na Białorusi, zwłaszcza kolejną falą represji wobec społeczeństwa obywatelskiego oraz rosnącą liczbą więźniów politycznych, która zbliża się już do tysiąca osób.

- Warszawa wspierała i będzie wspierać demokratyczną, silną i suwerenną Białoruś, a także wszystkie środowiska białoruskie, które na rzecz tego celu działają - podkreślił minister Zbigniew Rau.

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut

Minister przypomniał, że od prawie roku w areszcie przebywa także dwoje liderów Związku Polaków na Białorusi: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Podkreślił również, że sytuacja na granicy z polsko-białoruskiej pozostaje niestabilna i dopóki nielegalni migranci nie wrócą do krajów pochodzenia, trudno będzie mówić o trwałym rozwiązaniu tego kryzysu.

Obrońcy praw człowieka uznają Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta za więźniów politycznych. Polskie władze cały czas prowadzą starania o ich uwolnienie.

Andżelika Borys została zatrzymana 23 marca w ramach sprawy karnej o rzekome "propagowanie nazizmu". Miało to związek z upamiętnianiem na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Białoruskie służby postawiły jej zarzut podżegania do nienawiści na tle narodowościowym. Grozi za to kara do 12 lat więzienia.

Andrzej Poczobut, członek władz nieuznawanego przez rząd ZPB i dziennikarz, od lat współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą i Telewizją Polonia, jest oskarżany w sprawie karnej o "podżeganie do nienawiści".

Zobacz także: wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

Czytaj również:

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem