more_horiz
Wiadomości

"Ważne miejsce na mapie Śląska". Przedstawiciele władz województwa oddali hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 19:36
W 1945 roku po wkroczeniu armii sowieckiej na teren Górnego Śląska, miały miejsce aresztowania, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz przymusowe wywózki Ślązaków do katorżniczej pracy na terenie ZSRR. Przedstawiciele władz województwa śląskiego oddali w Radzionkowie hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej.
Przedstawiciele władz województwa śląskiego oddali w Radzionkowie hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej.
Przedstawiciele władz województwa śląskiego oddali w Radzionkowie hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej. Foto: TT @JakubChe

Członkowie zarządu województwa zwiedzili w Radzionkowie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski złożył kwiaty przy urnie z ziemią z Doniecka.

- To ważne miejsca na mapie historycznej Śląska, nie zapominamy o tych, którzy odeszli, którzy doznali wielu krzywd, mam nadzieję, że to miejsce będzie z roku na rok rosło - podkreślił. Pochwalił także pracę archiwalną pracowników Centrum i przygotowaną wystawę.

"Jedyne miejsce na Śląsku"

Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor powiedział, że Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR powstało w 2015 roku i jest wyjątkowym miejscem.

- To jest jedyne miejsce na Śląsku i w całym kraju, gdzie ta historia jest pamiętana i przekazywana dalej - tłumaczył.

Czytaj także:

Członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała dodała, że wystawa wyzwala ogromne emocje. Zachęciła do jej obejrzenia.

- Nie tylko przez efekty wizualne, ale przede wszystkim też przez wypowiedzi świadków, którzy przeżyli tę ogromną tragedię. To prawie 40 tysięcy ludzi wywiezionych ze Śląska, część z tych osób nie wróciła. Pozostałych wiara, że wrócą, utrzymywała przy życiu - mówiła Izabela Domogała.

Według szacunków w Tragedii Górnośląskiej zginęło kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków.

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem