Spotkanie premierów Polski i Łotwy. Wśród tematów relacje z UE i polityka wschodnia
W Warszawie spotkają się w środę przed południem premierzy Polski i Łotwy. Mateusz Morawiecki i Krisjanis Karins omówią bieżące kwestie agendy unijnej, a także sytuację bezpieczeństwa w regionie oraz wyzwania w zakresie polityki wschodniej. Tematy rozmów uzupełnią sprawy dwustronne.
2022-01-19, 05:14
Jak poinformował w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller, premierzy poruszą kwestie unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, reformę zasad fiskalnych oraz wzmacnianie odporności Wspólnoty. W tym kontekście Polska szczególnie akcentuję potrzebę pilnej reformy systemu handlu uprawnień do emisji (EU ETS). - To jest spekulacja, to jest żerowanie na najbiedniejszych, średnio zamożnych obywatelach UE, którzy płacą nieproporcjonalnie dużo za koszty polityki klimatycznej - mówił Polskiemu Radiu Piotr Müller.
Jak dodał, kluczowa jest też sytuacja geopolityczna w regionie, związana z szantażem gazowym Rosji i oczekiwaniami Moskwy dotyczącymi tzw. gwarancji bezpieczeństwa od NATO. - Estonia, Łotwa, Litwa bardzo dobrze wiedzą o tym, że Rosja to niebezpieczny gracz. Zresztą obserwowali różnego rodzaju działania dezinformacyjne na swoim terenie. My przede wszystkim będziemy stawiać kwestię Nord Stream 2 i zablokowania jego uruchomienia, tak aby nie dawać Rosji dodatkowego narzędzia do rąk - podkreślał rzecznik rządu.
Rozmowy z premierem Estonii
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premier Estonii Kają Kallas. Polityk poinformowała o wysłaniu do Polski kolejnego kontyngentu estońskich żołnierzy, którzy pomagają polskim siłom w zabezpieczeniu granicy z Białorusią. Z hybrydowym atakiem z wykorzystaniem migrantów przez reżim w Mińsku zmaga się także Łotwa. Tę kwestię również poruszą obaj premierzy.
Łotwa będzie tegorocznym gospodarzem szczytu Inicjatywy Trójmorza i towarzyszącego mu Forum Biznesu. "Strona łotewska koncentruje się na współpracy gospodarczej wokół konkretnych projektów transportowych tj. Rail Baltica, Via Baltica oraz energetycznych - zwłaszcza ze źródeł odnawialnych. Łotwa kładzie nacisk na współpracę cyfrową (5G) i na poszukiwanie prywatnego kapitału na ich finansowanie. Szczyt w Rydze będzie okazją do podkreślenia orientacji europejskiej i transatlantyckiej tej formy współpracy" - napisał w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Budowa koalicji państw przeciw Fit for 55. Rzecznik rządu: sprzeciwiamy się niektórym rozwiązaniom
- "Ten pakiet jest tak niebezpieczny, że trzeba złamać jego kręgosłup". Anna Zalewska o "Fit for 55"
- "Jest zagrożeniem dla rolnictwa". Jan Krzysztof Ardanowski o Zielonym Ładzie UE
mbl
REKLAMA