more_horiz
Wiadomości

"Ma ułatwić składanie zgłoszeń". Ruszyła nowa strona Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 11:26
Jak zapewniła Państwowa Komisja ds. Pedofilii, nowa strona jest prosta i przyjazna dla użytkowników. Dodano, że witryna w przystępny sposób tłumaczy uprawnienia Komisji oraz edukuje w sprawach wsparcia i ochrony małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym. 
Jak informuje Państwowa Komisja ds. Pedofilii, użyteczność dla osób, które chcą zgłosić skrzywdzenie w dzieciństwie przestępstwem o charakterze seksualnym była głównym kryterium podczas projektowania witryny.
Jak informuje Państwowa Komisja ds. Pedofilii, użyteczność dla osób, które chcą zgłosić skrzywdzenie w dzieciństwie przestępstwem o charakterze seksualnym była głównym kryterium podczas projektowania witryny.Foto: Shutterstock/ambrozinio

Ivetta Biały z Państwowej Komisji ds. Pedofilii poinformowała w środę, że "zaczęła działać nowa strona internetowa Państwowej Komisji ds. Pedofilii, która ma ułatwić komunikację z urzędem oraz składanie zgłoszeń".

Strona ma być rozwijana, aby docelowo pełnić funkcję centrum informacji w obszarach prewencji i pomocy osobom pokrzywdzonym czynami o charakterze pedofilskim.

Pomoc pokrzywdzonym

"Użyteczność dla osób, które chcą zgłosić skrzywdzenie w dzieciństwie przestępstwem o charakterze seksualnym była głównym kryterium podczas projektowania witryny internetowej Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Dzięki wykorzystaniu elementów metody user experience design, zainteresowani łatwo uzyskają informacje o formach pomocy, sposobie zgłaszania oraz dostęp do formularzy zgłoszeniowych" - przekazano w komunikacie.

Dodano, że zakładki tematyczne uwzględniają najczęściej poszukiwane informacje przez osoby dotąd kontaktujące się z Urzędem Państwowej Komisji ds. Pedofilii, czyli: jak zgłosić sprawę; zadania i kompetencje Państwowej Komisji - wyjaśnione prostym językiem; podstawowe akty prawne w przedmiocie wykorzystania seksualnego małoletnich; statystyki z działalności; gdzie można udać się po pomoc w obszarach, które są poza kompetencjami a dotyczą molestowania seksualnego dzieci czy innych form przemocy.

Kampanie społeczne

Jak informuje Komisja, przewidziano też miejsce na edukacyjne kampanie społeczne, w tym pierwszą #RozmawiajReaguj, która była prowadzona w II połowie grudnia w mediach elektronicznych.

"Interfejs jest prosty, skupiony raczej na funkcji informacyjno-użytkowej niż wizerunkowej. Strona spełnia też wymagania dostępności dla osób niedowidzących WCAG. Skromna estetyka zgodna jest z kolorami identyfikacji wizualnej PKDP jako organu administracji państwowej (granat, niebieski, zieleń i czerwień)" - napisano.
Jak informuje Komisja, "poprzednia, pierwsza strona uruchomiona była 23 listopada 2020 r. na serwerze rządowym dzięki uprzejmości KPRM, gdy rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń od osób pokrzywdzonych". Nowa strona znajduje się pod adresem pkdp.gov.pl.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem