"V fala stała się faktem". Rząd reaguje na rosnącą liczbę zakażeń

Jak poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, w aptekach będą dostępne darmowe testy antygenowe na obecność koronawirusa. Skrócona zostanie kwarantanna, a osoby chore na COVID-19 po wykryciu zakażenia będą mogły liczyć na zbadanie w domu.

2022-01-21, 11:06

"V fala stała się faktem". Rząd reaguje na rosnącą liczbę zakażeń
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ponieważ Polskę objęła V fala zakażeń koronawirusem, rząd podejmuje środki zaradcze. Foto: Krystian Maj/KPRM

  • Z uwagi na rozprzestrzeniający się w kraju wariant omikron koronawirusa należy liczyć się z tym, że - jak mówił szef rządu - "nowych zakażeń będzie bardzo dużo"
  • Mateusz Morawiecki zapowiedział środki zaradcze, m.in. większą liczbę łóżek covidowych
  • Administracja publiczna i samorządowa ma pracować zdalnie, a na podobne rozwiązanie premier namawia przedsiębiorców
  • Pojawi się zwiększenie możliwości testowania - wprowadzenie od 27 stycznia darmowych testów w aptekach
  • Ponadto każdy pacjent 60+ zakażony koronawirusem będzie mógł w ciągu 24 godzin być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu, także w domu
  • Do siedmiu dni zostanie skrócony okres przebywania na kwarantannie
  • - Chcemy utrzymać wszystkie inne świadczenia medyczne - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki
  • Poinformował również, że zostanie powołana Rada do spraw Walki z COVID-19, która zastąpi dotychczasową Radę Medyczną

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w związku z wystąpieniem nowego wariantu koronwawirusa - omikronu - czekają nas "bardzo duże" liczby przypadków koronawirusa. - Piąta fala COVID-19 stała się faktem - podkreślił. Jak dodał, nie chce spekulować, czy będzie to 50, czy 100 tysięcy przypadków dziennie.

- Zaproponowaliśmy (...) kilka zmian w walce z wirusem. Po pierwsze: będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe - powiedział szef rządu

Darmowe testy

Od 27 stycznia w każdej aptece mają być dostępne darmowe testy antygenowe. - Zwiększamy możliwości testowania - podkreślił premier. 

REKLAMA

Pojawiło się też dla administracji publicznej i samorządowej zalecenie pracy zdalnej. Premier zaapelował też do przedsiębiorców, by zdecydowali się na podobny krok.

Osoby powyżej 60. roku życia po pozytywnym teście będą badane w ciągu 48 godzin, także w domu, przez lekarza pierwszego kontaktu - poinformował Mateusz Morawiecki. Przypominał, że seniorzy są bardziej narażeni na ciężkie przejście COVID-19.

Skrócona kwarantanna

Pojawiają się też zmiany dotyczące kwarantanny. - Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni - mówił premier. - To zgodne z zaleceniami europejskich agencji - dodał i przypomniał, że w innych krajach, takich jak Niemcy, Francja czy Włochy, zdecydowano się na podobny krok.

- Przy tym wszystkim chcemy utrzymać wszystkie inne usługi medyczne - dodał Mateusz Morawiecki. Powiedział, że rząd "postara się zrobić wszystko", by sytuacja pandemiczna możliwie jak najmniej wpływała na sytuacje w innych niż covidowa sferach służby zdrowia.

REKLAMA

Premier, powołując się na rozmowy ze specjalistami, zaznaczył także, że "80-90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione".

- Chcę też poinformować o powołaniu Rady ds. Walki z COVID-19 - oznajmił szef rządu. Poinformował, że Rada Medyczna (której znaczna część członków zrezygnowała z pełnienia w niej funkcji) zostanie zatem przekształcona. W składzie nowego ciała będą też eksperci "z innych dziedzin niż medyczne". 

Posłuchaj

Premier: powstanie Rada do spraw walki z COVID-19 (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

V fala koronawirusa. Co się zmieni?

Więcej informacji dotyczących zmian związanych z reakcją na rosnącą liczbę zakażeń opublikowano m.in. na twitterowym profilu kancelarii premiera. Jak dowiadujemy się z udostępnionych grafik, harmonogram zwiększenia liczby łóżek covidowych prezentuje się następująco:

  • W pierwszym etapie będzie to do 40 tys. łóżek
  • W drugim etapie: do 60 tys. łóżek
  • Trzeci etap zakłada "hospitalizację w każdym szpitalu w kraju", przekształcanie placówek "w miarę zapotrzebowania"

Powstanie więcej zespołów ratownictwa medycznego. Obecnie, jak czytamy, funkcjonuje ich 68. Dodatkowych 95, oraz 130 zespołów transportu sanitarnego, będzie możliwych do uruchomienia.

REKLAMA

Jeśli chodzi o darmowe testy na koronawirusa w aptekach. Będą one:

  • Opłacane przez NFZ
  • Bez skierowania
  • Wpisywane do systemu Ewidencji Wjazdu do Polski

Jak wskazano, apteki, w których będzie można wykonać testy, będą musiały spełniać kryteria bezpieczeństwa, "m.in. oddzielne pomieszczenie i zapewnienie intymności badania".

Jak poinformowała kancelaria premiera, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie miał obowiązek zbadania pacjenta w wieku powyżej 60. roku życia w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia koronawirusem

REKLAMA

Posłuchaj

Premier: seniorzy z pozytywnym testem będą mogli być zbadani w domu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 Czytaj także:

ms, IAR/PAP, KPRM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej