more_horiz
Wiadomości

Skandaliczna decyzja sądu ws. "Froga". Zbigniew Ziobro zapowiada kasację do SN

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 14:23
Decyzją Sądu Okręgowego, Robert N. ps. Frog został uniewinniony w sprawach dotyczących rajdów w Warszawie i pod Kielcami. "Wyczyny" słynnego pirata drogowego nagrano i umieszczono w internecie, a mimo to nie poniósł on odpowiedzialności. Teraz do całej sytuacji odniósł się szef MS Zbigniew Ziobro. W oświadczeniu przesłanym portalowi PolskieRadio24.pl zapowiedział wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego.
Zbigniew Ziobro zapowiedział wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego dot. wyroku w sprawie Froga
Zbigniew Ziobro zapowiedział wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego dot. wyroku w sprawie "Froga"Foto: Forum/MARCIN BANASZKIEWICZ

"Sąd drugiej instancji wydał wobec notorycznego pirata drogowego wyrok jawnie urągający zdrowemu rozsądkowi i elementarnej sprawiedliwości. Takie rozstrzygniecie sądu jest zachętą do bandytyzmu na drogach" - ocenił w oświadczeniu przekazanym portalowi PolskieRadio24.pl Zbigniew Ziobro. 

Minister sprawiedliwości jednocześnie dodał: "jako prokurator generalny wydałem polecenie wniesienia do Sądu Najwyższego kasacji w tej sprawie". W ocenie Zbigniewa Ziobro, taki wyrok "może kosztować niewinne ludzkie życie i cierpienie tych ofiar, którym zbiegiem okoliczności uda się ujść śmierci".

Jazda z ogromną prędkością

Już w lutym ubiegłego roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uniewinnił Roberta N. za przestępstwa związane z pirackim rajdem po Warszawie. Jednocześnie uznał go za winnego tego, że sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, kierując samochodem w lutym 2014 r. pod Kielcami. To wtedy na trasie Jędrzejów - Kielce znacznie przekroczył prędkość. Jak podkreślił sąd I instancji: Frog znacznie przekroczył prędkość w czasie dużego natężenia ruchu, nie respektował żadnych praw innych uczestników ruchu drogowego, nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i podjął próbę ucieczki.

Mężczyznę skazano na 2,5 roku bezwzględnego więzienia. Sąd orzekł także 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Od wyroku wniesiona została apelacja, którą rozpoznał Sąd Okręgowy w Warszawie. Jak poinformowała sekcja prasowa tego sądu, sąd zmienił orzeczenie I instancji w ten sposób, że uniewinnił Roberta N. również w tzw. wątku kieleckim. - W pozostałym zakresie wyrok utrzymano w mocy - przekazano.

Wyrok jest prawomocny. Zbigniew Ziobro zapowiedział wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego. 

***

O Robercie N. stało się głośno, gdy w czerwcu 2014 r. w Internecie pojawił się film nagrany kamerą umieszczoną w jego aucie. Mężczyzna jechał ulicami Warszawy, poruszając się szybkim slalomem między innymi pojazdami, wjeżdżając na skrzyżowanie na czerwonym świetle, a także ścigając się z motocyklistami.

"Frog" poszukiwany jest obecnie przez policję w związku z inną sprawą - chodzi o prowadzenie samochodu mimo sądowego zakazu. W 2020 r. prawomocnie skazano go za to na 1,5 roku pozbawienia wolności. Wyrok był wynikiem rutynowej kontroli przeprowadzonej we wrześniu 2018 r.

as


Zobacz także

Zobacz także