Nowe zasady dotyczące kwarantanny. Sprawdź, co się zmienia

We wtorek weszła w życie nowe rozporządzenie skracające czas odbywania kwarantanny osób narażonych na zakażenie COVID-19 z 10 do 7 dni. Osoby, które znalazły się na kwarantannie przed wejściem w życie nowych przepisów, muszą odbyć ją jeszcze w myśl obowiązywania starych przepisów.

2022-01-25, 11:15

Nowe zasady dotyczące kwarantanny. Sprawdź, co się zmienia
Badanie fizykalne pacjenta, zależnie od stanu klinicznego, może odbyć się w poradni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej w miejscu pobytu pacjenta. Foto: Shutterstock/Rido

Zgodnie z zapisami, które znalazły się w najnowszym rozporządzeniu rządu - kwarantanna osób, u których nie wystąpiły objawy COVID-19, i u osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia - będzie kończyła się już po siedmiu dniach (wcześniej po dziesięciu).

Wprowadzone do przepisów zmiany uzasadnione są - jak podało Ministerstwo Zdrowia - ewolucją wirusa. Zarówno w wariancie delta, jak i w wariancie omikron objawy pojawiają się szybciej. Resort potwierdził, że po siedmiu dniach bez objawów po zetknięciu się z osobą zakażoną ryzyko zachorowania jest bardzo małe.

Kwarantanna jest szczególnym wymaganiem wobec osoby, co do której zachodzi podejrzenie, że może zachorować czy też przenosić wirusa danej choroby, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19.

Osoba objęta kwarantanną nie może opuszczać domu, zakazane są również wyjścia do sklepu czy spacery z psem. W razie zaobserwowania niepokojących objawów choroby konieczny jest kontakt z lekarzem.

REKLAMA

Na co można liczyć?

Rozporządzenie dotyczy również pacjentów powyżej sześćdziesiątego roku życia. Osoby, które osiągnęły ten wiek i zostały skierowane na odbycie izolacji domowej w związku z zetknięciem się z COVID-19, będą mogły zostać zbadane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Badanie to powinno się odbyć w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od początku izolacji.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że ryzyko zgonu czy też ciężkiego przechorowania jest bardzo duże w tej właśnie grupie wiekowej. - Ta pomoc lekarska musi być udzielana stosunkowo wcześniej i stąd obowiązek badania - powiedział.

W rozporządzeniu zaznaczono, że jeśli termin badania upływa w dniu uznanym ustawowo za wolny od pracy lub w sobotę, porada odbywa się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Pacjenci w wieku sześćdziesięciu lat, którzy zostali skierowani na odbycie izolacji wcześniej - przed wejściem w życie nowych regulacji - odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

REKLAMA

Decyzja lekarza POZ

Fizyczne badanie pacjenta - zależnie od jego stanu - może odbyć się w poradni podstawowej opieki zdrowotnej lub w trakcie wizyty domowej, czyli w miejscu przebywania pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia wskazało, że to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie odpowiedzialny za podjęcie decyzji, gdzie takie badanie ma się odbyć. Kryterium będzie stan pacjenta.

Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na przewidywany znaczny wzrost zakażeń nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2 i wynikającej z tego konieczności zwiększenia poziomu opieki przedszpitalnej wśród osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, które są zakażone lub podejrzane o zakażenie i u których przebieg choroby może mieć niekorzystny przebieg.

Czytaj także:

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej