"Podniesienie poziomu zdrowotności". Czesław Hoc o projekcie ustawy dot. testowania
W poniedziałek (31.01.) o 16.00 sejmowa komisja zdrowia zajmie się projektem ustawy covidowej. Chodzi o poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19, który wczoraj został opublikowany na stronach internetowych Sejmu. Czesław Hoc zaznaczył, że działanie ma na celu "aspekt podniesienia poziomu zdrowotności".
2022-01-28, 15:52
Zgodnie z projektem, w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może żądać od pracownika nie częściej niż raz w tygodniu, informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.
"Podniesienie poziomu zdrowotności"
Wiceszef komisji zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc powiedział, że podstawowym założeniem projektu jest powszechne, bezpłatne testowanie. - Wszystko jest w aspekcie podniesienia poziomu zdrowotności - mówił.
Pracownik będzie miał możliwość wykonania nieodpłatnego testu na obecność koronawirusa raz w tygodniu. Testy będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
W przypadku, gdy pracownik nie przekaże pracodawcy informacji o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, będzie traktowany jak osoba, która nie poddała się testowi.
REKLAMA
Możliwość uzyskania odszkodowania
Projekt ustawy zakłada, że pracownik, który nie poddał się testowi, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Natomiast pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy, może złożyć u pracodawcy wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie otrzymania odszkodowania z powodu zakażenia koronawirusem od pracownika, który nie poddał się testowi w kierunku SARS-CoV-2.
Projekt ustawy zawiera regulacje gwarantujące, że przetwarzanie danych osobowych związanych z podaniem informacji o negatywnym wyniku testu, będzie dopuszczalne jedynie przez czas niezbędny do realizacji celów wskazanych w projekcie. Drugie czytanie projektu ustawy odbędzie w Sejmie we wtorek o 16.00. Będzie to kontynuacja rozpoczętego w środę 26 stycznia posiedzenia izby.
Posłuchaj
Czesław Hoc o projekcie ustawy dotyczącej testowania (IAR) 0:26
Dodaj do playlisty
Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"
Czytaj również:
- "Większość pacjentów będzie pod opieką lekarzy rodzinnych". Sutkowski o V fali
- Szczyt V fali w połowie lutego? Wiceszef sejmowej komisji zdrowia wyjaśnia
- Dawka przypominająca dla osób w wieku 12-15 lat. Ruszyło wystawianie skierowań
nt
REKLAMA
REKLAMA