Testowanie pracowników. Sejmowa Komisja Zdrowia rekomenduje odrzucenie projektu ustawy

Sejmowa komisja zdrowia rekomenduje odrzucenie projektu nowej ustawy covidowej. Na posiedzeniu komisji zakończyło się pierwsze czytanie projektu ustawy. Wprowadza ona m.in. możliwość weryfikowania wyników testów covidowych przez pracodawców.

2022-02-01, 18:30

Testowanie pracowników. Sejmowa Komisja Zdrowia rekomenduje odrzucenie projektu ustawy

22 posłów było za przyjęciem wniosku o odrzuceniu projektu ustawy w pierwszym czytaniu, przeciw – 17. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Na początku posiedzenia sejmowej komisji we wtorek jej przewodniczący Tomasz Latos (PiS) poinformował, że złożone w poniedziałek wnioski o odrzucenie projektu w całości i o wysłuchanie publiczne będą głosowane po pierwszym czytaniu.

Założenia ustawy 

Uzasadniając projekt ustawy, poseł Paweł Rychlik przypomniał, że projekt zakłada wprowadzenie pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 i żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu. Nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać raz w tygodniu - to może jednak ulec zmianie w zależności od decyzji ministra zdrowia. Testy będą bezpłatne.

Jak mówił, jednym z głównych celów projektu jest potrzeba upowszechnienia testów diagnostycznych, które są skutecznym narządzie w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

- Szczepienia (...) niewątpliwie znacznie ograniczają ryzyko zachorowań na COVID-19, a w przypadku zachorowania łagodzą przebieg choroby, jednak nie pozwalają całkowicie wyeliminować transmisji tego wirusa. Z tego względu konieczne jest wprowadzenie innych instrumentów hamujących transmisję COVID" - powiedział.

REKLAMA

Wyjaśnił, że zgodnie z projektem pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Jak dodał Paweł Rychlik, w przewidzianych w projekcie sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty odszkodowania z tytułu zakażenia kogoś koronawirusem SARS-CoV-2.

Prawo do odszkodowania 

- Z wnioskiem o przyznanie odszkodowania będzie mógł wystąpić pracownik, u którego stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 i który ma uzasadnione podejrzenie i przesłanki, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub miejscu wykonywania pracy. Wniosek będzie on składał do pracodawcy w terminie 2 miesięcy od zakończenia izolacji - mówił Paweł Rychlik.

Pracodawca z kolei - jak zauważył poseł PiS - w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku jest zobligowany do zweryfikowania, czy wśród pracowników, z którymi miał kontakt pracownik zakażony koronawirusem, znajdują się osoby, które nie poddały się testowi.

W takim wypadku pracodawca nie później niż w ciągu 3 dni ma przekazać wniosek zakażonego wirusem pracownika - wraz z listą pracowników, którzy nie poddali się testowi - do właściwego wojewody.

REKLAMA

Wysokość odszkodowania wynosić będzie pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. - Jeśli pracodawca nie skorzysta z rozwiązania przewidzianego w projekcie ustawy, a pracownik, u którego zostanie potwierdzone zakażenie, ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w miejscu pracy, pracownik będzie mógł wystąpić do wojewody z wnioskiem o wszczęcie postępowania o odszkodowanie od pracodawcy - zauważył poseł wnioskodawca.

Posłuchaj

Przedstawiciel wnioskodawców poseł Paweł Rychlik z PiS wyjaśnił, że celem projektu jest umożliwienie pracownikom bezpłatnego testowania w kierunku COVID-19 (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Czytaj więcej:

Zobacz także: Waldemar Kraska w audycji "Sygnały dnia"

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej