"Najważniejsze, że Czechy wycofają pozew". Ozdoba o porozumieniu ws. kopalni Turów

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba pozytywnie ocenił polsko-czeskie porozumienie, dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów. - Najważniejsze, że Czechy wycofają skargę przeciwko Polsce, złożoną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział wiceminister w Programie 3 Polskiego Radia.

2022-02-03, 17:27

"Najważniejsze, że Czechy wycofają pozew". Ozdoba o porozumieniu ws. kopalni Turów

Jacek Ozdoba przypomniał, że zgodnie z porozumieniem Polska przekaże środki na projekty dotyczące ochrony środowiska w czeskim kraju libereckim.

Zacieśni też współpracę z Czechami, jeśli chodzi o monitoring sytuacji środowiskowej wokół kopalni. Wiceminister powiedział, że szczegóły porozumienia przedstawi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Ważne jest to, że porozumienie zostało podpisane, a elektrownia i kopalnie Turów mogą działać - powiedział Jacek Ozdoba.

"Nie powinno być przedmiotem dyskusji"

Komentując wydaną opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który ocenił, że Polska naruszyła unijne prawo, przedłużając termin wydobycia węgla w kopalni Turów, Jacek Ozdoba powiedział, że Trybunał nie powinien zajmować się tą sprawą. - Jestem przyzwyczajony do tego, że w tych sprawach TSUE niestety postępuje w sposób czysto polityczny. Nie jest to też przedmiot, który powinien być w ogóle przedmiotem dyskusji, czy właściwie pracy TSUE - mówił wiceminister klimatu i środowiska.

Polska zapewnia, że dopełniła wszystkich procedur, a argumenty podnoszone przed Trybunałem są niezasadne. Jeśli Czechy wycofają skargę z Trybunału, to sprawa stanie się bezprzedmiotowa.

REKLAMA

Polsko-czeskie porozumienie

Polska i Czechy zawarły porozumienie w sprawie kopalni Turów. Ogłosili to na wspólnej konferencji prasowej w Pradze premierzy obu państw. Polska zobowiązała się do wypłaty rekompensat za szkody spowodowane wydobyciem w wysokości 45 milionów euro. Oprócz tego strona polska ma wybudować infrastrukturę chroniącą środowisko po czeskiej stronie granicy. Jedną z inwestycji będzie podziemny ekran chroniący przed odpływem wód gruntowych.

Posłuchaj

Polska zobowiązała się do wypłaty rekompensat za szkody spowodowane wydobyciem w wysokości 45 milionów euro. Oprócz tego strona polska ma wybudować infrastrukturę chroniącą środowisko po czeskiej stronie granicy - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Umowa w sprawie Turowa będzie obowiązywać przez 5 lat. W tym czasie sporne kwestie dotyczące wydobycia będzie rozstrzygał na wniosek stron Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


O zawarciu porozumienia w sprawie bogatyńskiej kopalni Turów poinformowali w czwartek premierzy Czech i Polski (PAP) O zawarciu porozumienia w sprawie bogatyńskiej kopalni Turów poinformowali w czwartek premierzy Czech i Polski (PAP)

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej