more_horiz
Wiadomości

Niebezpieczne Tatry. Wysokie zagrożenie lawinami w Polsce i na Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 12:46
Na Słowacji w Tatrach Zachodnich obowiązuje czwarty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Po polskiej stronie nadal trzeci, czyli wysoki. Zamknięte są schroniska i część szlaków turystycznych.
W Tatrach słowackich obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. W polskich - trzeci.
W Tatrach słowackich obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. W polskich - trzeci. Foto: Roman Mikhailiuk/shutterstock

Na Słowacji od 8 lutego br. na obszarze Tatr Zachodnich oraz pasma górskiego Małej Fatry obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego, najwyższy z możliwych.

"Wyjątkowo wysoka pokrywa śnieżna sięgająca ponad 190 cm jest np. w Dolinie Żarskiej. Spodziewane są samoistne zejścia lawin" – ostrzegają ratownicy słowackiej Horskiej Zachrannej Służby. Z tego powodu zamknięte zostało schronisko turystyczne w Żarskiej Dolinie.

Nieczynne szlaki

Natomiast po polskiej stronie obowiązuje trzeci - znaczny - stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięte zostały szlaki do Doliny Pięciu Stawów, do Doliny Roztoki oraz odcinek niebieskiego szlaku z Palenicy Białczańskiej do Rusinowej Polany. 

- Zagrożony jest odcinek drogi między Włosienicą, placem, gdzie kończą drogę konie, a schroniskiem - wyjaśnia Szymon Ziobrowski - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niedostępny jest także rejon przy Wodogrzmotach Mickiewicza, tam, gdzie kilka lat temu zeszła potężna lawina. 

Zakopane narzeka na... śnieg

Wyjątkowo śnieżna zima, wymarzona przez turystów i przedsiębiorców żyjących z turystyki, nie jest jednak powodem do radości dla mieszkańców Zakopanego i władz tego miasta. Jak poinformował PAP burmistrz Leszek Dorula budżet miasta przeznaczony na zimowe utrzymanie został już przekroczony.

Zalegający na poboczach zakopiańskich ulic śnieg jest wywożony systematycznie. W pierwszej kolejności pozbyto się go z obleganych przez turystów Krupówek oraz ulicy Bronisława Czecha przebiegającej pod Wielką Krokwią. Obecnie śnieg jest wywożony z ulic położonych dalej od centrum. Oprócz miejskich służb do wywożenia śniegu zostały zaangażowane także prywatne firmy, które samochodami ciężarowymi i koparkami usuwają zalegające na poboczach wielkie pryzmy śniegu.

Powoli jednak nie ma gdzie go wywozić. Śnieg może być składowany tylko na wyznaczonych placach blisko cieków wodnych. W Zakopanem taki skład jest zlokalizowany przy ulicy Szkolnej nad potokiem Zakopianka, dodatkowy przy oczyszczalni ścieków, jednak i tam już zaczyna brakować miejsca. Tymczasem synoptycy nie przewidują szybkiego końca opadów. Na Pogórzu Karpackim przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść około 5 cm, wysoko w Tatrach o 10 cm.

Posłuchaj
00:31 11545368_1.mp3 Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego o zagrożeniu lawinami (IAR)

 

Czytaj także:

ez


Zobacz także

Zobacz także