more_horiz
Wiadomości

Premier punktuje postawę Zachodu wobec Rosji. Pisze o "pętli na europejskiej szyi"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 19:42
Premier Mateusz Morawiecki opublikował w słowackim tygodniku ".tyrzden" tekst zatytułowany "Potrzebujemy europejskiej jedności". Analizując kryzys wokół Ukrainy i zagrożenie ze strony Rosji, szef polskiego rządu podkreślił, że "Europa stoi dziś na krawędzi wojny".
Premier Morawiecki w tygodniku .tyrzden: potrzebujemy europejskiej jedności
Premier Morawiecki w tygodniku ".tyrzden": potrzebujemy europejskiej jednościFoto: Adam Guz/KPRM

"Konflikt zbrojny przestał być mało prawdopodobnym scenariuszem. Stał się realną możliwością. Dla wielu pokoleń młodych Polaków i Europejczyków wybuch wojny nigdy nie był tak bliską perspektywą. Zachód przez lata chciał wierzyć, że XXI wiek będzie wolny od konfliktów" - napisał polski premier.

Integralność Ukrainy

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że "Rosja po raz kolejny próbuje podważyć integralność terytorialną Ukrainy", a podważenie suwerenności państwa "oznacza jedno - zamach na europejski pokój". Zaznaczył, że "świat europejskich wartości, wolności, demokracji i dobrobytu znalazł się na celowniku rosyjskich przywódców i wojskowych".

"Stawką jest nie tylko przyszłość Ukrainy, ale też bezpieczeństwo i rozwój europejskich gospodarek. Ten największy kryzys polityczny od zakończenia zimnej wojny rzuca wyzwanie regułom, które przyjęła wspólnota euroatlantycka po 1989 roku" - zauważył.

W ocenie Mateusza Morawieckiego "rosyjskie zagrożenie dla pokoju narastało latami przy biernej postawie dużej części europejskich sił politycznych", a "wielu przywódców nie miało odwagi ani determinacji, by przeciąć nici powiązań biznesowych z Kremlem".

"To pętla, która z czasem zaciskała się wokół europejskiej, a nie moskiewskiej szyi" - dodał.

Polityczny cynizm

"Decydowanie się na niejasne interesy z reżimem, który nie cofał się przed wojną z mniejszymi państwami, przed zabójstwami politycznymi, przed akcjami służb specjalnych przeprowadzanymi na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej, trudno nazywać tylko krótkowzrocznością. To świadomy akt politycznego cynizmu" - wskazuje Mateusz Morawiecki.

"Kosztuje on Europę coraz więcej - tracimy na tym nie tylko ekonomicznie (np. poprzez wysokie ceny rachunków za gaz wywołane polityką szantażu), ale i politycznie" - ocenił.

Polski premier napisał, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji potrzebna jest solidarność i współpraca całego kontynentu.

Jako najskuteczniejsze narzędzie wymienił potencjalne sankcje gospodarcze oraz zdecydowane stanowisko wobec zablokowania realizacji projektu Nord Stream 2.

Tekst premiera jest częścią najnowszej odsłony projektu "Opowiadamy Polskę światu", realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty tej edycji akcji opublikowane są w portalu WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Zobacz także:

dz

Zobacz także

Zobacz także