more_horiz
Wiadomości

"Wołanie o pokój". Wierni w całej Polsce modlą się o zażegnanie kryzysu na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 02:55
W sanktuariach i kościołach w całej Europie, w tym w Polsce, wierni modlą się o pokój na Ukrainie. O modlitwę apelował ojciec święty Franciszek oraz hierarchowie Kościoła w Polsce.
W sanktuariach i kościołach w Polsce wierni modlą się o pokój na Ukrainie
W sanktuariach i kościołach w Polsce wierni modlą się o pokój na UkrainieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wikariusz z Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie ksiądz Krzysztof Jakubowski powiedział, że Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego włącza się w modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie między innymi poprzez Adorację Najświętszego Sakramentu w monstrancji z Medjugorie. - Modlitwa to jest taki klucz. Im bardziej wyciszona, osobista, tym łatwiej to serce się otwiera. Jeśli mamy przed sobą Jezusa Chrystusa Eucharystycznego to lepszego momentu, obrazu czy impulsu nie ma. Jest Żywy Bóg. Oczywiście dla tych, którzy uwierzą w ten kawałek Chleba - mówił duchowny.

"Wołanie o pokój"

- Chcemy dołożyć taką cegiełkę w Bazylice do wołania o pokój, wierząc, że będzie to może ta kropla, która przepełni czarę, w dobrym znaczeniu - podkreślił salezjanin. Zaznaczył, że "nie ma lepszego uspokojenia serca niż modlitwa". - Ktoś, kto choć trochę wierzy, to bez problemu zrozumie, że potrzebne jest uspokojenie ludzkiego serca. Serce w języku biblijnym to znaczy sumienie - "syneidesis" (czyt. synderesis). Natomiast jeśli w tym sercu zamieszka pokój, to, to serce owocuje dobrem. A nie wynaleziono mądrzejszego sposobu, jak uspokojenie i ubogacenie modlitewne - podkreślił ksiądz Krzysztof Jakubowski.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji z Medjugorie w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie trwać będzie do końca lutego.

Modlitwy w całej Polsce i poza granicami

Również we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji gnieźnieńskiej odbywają się specjalne modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie i oddalenia groźby wojny.

Z kolei od 14 lutego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odprawiana jest nowenna do św. Józefa w intencji pokoju na Ukrainie, w naszej ojczyźnie i na całym świecie.

W związku z apelem przewodniczącego Konferencji Episkopatu o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, polecił, aby w najbliższych dniach we wszystkich kościołach i kaplicach podczas Mszy świętej odśpiewać suplikacje oraz przedstawiać Bogu tę intencję w codziennych nabożeństwach parafialnych i modlitwach osobistych.

Także franciszkanie na Białorusi, w Bułgarii, Czechach, Litwie, Polsce, Słowacji, Rosji, Ukrainie, Uzbekistanie i na Węgrzech zjednoczyli się wczoraj na poście i modlitwie o pokój na Ukrainie. To odpowiedź na apel przewodniczącego Federacji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Franciszkanów - ojca Mariana Gołąba.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także