more_horiz
Wiadomości

"To jest cierpienie także za nas". Kard. Nycz odprawił mszę "o pokój i za Ukrainę"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 23:37
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaapelował, abyśmy ofiarowali tegoroczne modlitwę i post w intencji przywrócenia pokoju na Wschodzie. W parafii Opatrzności Bożej w Warszawie duchowny odprawił mszę św. "o pokój i za Ukrainę".
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz apelował, byśmy ofiarowali tegoroczne modlitwę i post w intencji przywrócenia pokoju na Wschodzie
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz apelował, byśmy ofiarowali tegoroczne modlitwę i post w intencji przywrócenia pokoju na WschodzieFoto: PAP/Piotr Nowak

Podczas wspólnej modlitwy solidarność z Ukrainą wyrazili wszyscy wierni, Ukraińcy oraz wierni obrządku greckokatolickiego i prawosławni. Hierarcha w homilii dodał, że 40-dniowy okres Wielkiego Postu to czas nawrócenia i pokuty, poparty modlitwą, postem i jałmużną.

Wielki Post

- Nikt się nie spodziewał, że tegoroczny Wielki Post rozpoczniemy od tego, żeby modlitwę, jałmużnę i post adresować niejako w intencji narodu ukraińskiego, w intencji pokoju na świecie i pokoju w naszej części kontynentu. Bo wiemy, że to, co cierpi naród ukraiński, co cierpią niewinni ludzie od agresora, jest niejako cierpieniem zastępczym, cierpieniem także za nas - mówił hierarcha.

- Wiemy, że giną niewinni ludzie, żołnierze i ludność cywilna, wiemy, że cierpią rodziny, cierpią matki, cierpią małe dzieci. Wszystko to dzieje się tuż przy naszych granicach i wiemy, że jest to związane z niebezpieczeństwem poszerzenia tej okrutnej wojny. Dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy - tak jak nas zachęca papież Franciszek - na modlitwie i włączamy się w post w intencji pokoju - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

***

Okres Wielkiego Postu dla wiernych jest wezwaniem do pokuty i przemiany życia. To także okres przygotowania do święta Wielkanocy. Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została w językach polskim i ukraińskim.

Modlitwa o pokój na Ukrainie będzie towarzyszyła całemu tegorocznemu pielgrzymowaniu szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w Warszawie - zdecydował metropolita warszawski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Świątynia Opatrzności Bożej to pierwszy z Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych, w którym metropolita warszawski co roku odprawia mszę św. w Środę Popielcową. Tegoroczna Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele okres Wielkiego Postu, z inicjatywy papieża Franciszka jest dniem postu i modlitwy w intencji pokoju.

Posłuchaj
00:34 11599708_1.mp3 Metropolita warszawski odprawił mszę św. "o pokój i za Ukrainę" (IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem