more_horiz
Wiadomości

"To jest cierpienie także za nas". Kard. Nycz odprawił mszę "o pokój i za Ukrainę"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 23:37
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaapelował, abyśmy ofiarowali tegoroczne modlitwę i post w intencji przywrócenia pokoju na Wschodzie. W parafii Opatrzności Bożej w Warszawie duchowny odprawił mszę św. "o pokój i za Ukrainę".
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz apelował, byśmy ofiarowali tegoroczne modlitwę i post w intencji przywrócenia pokoju na Wschodzie
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz apelował, byśmy ofiarowali tegoroczne modlitwę i post w intencji przywrócenia pokoju na WschodzieFoto: PAP/Piotr Nowak

Podczas wspólnej modlitwy solidarność z Ukrainą wyrazili wszyscy wierni, Ukraińcy oraz wierni obrządku greckokatolickiego i prawosławni. Hierarcha w homilii dodał, że 40-dniowy okres Wielkiego Postu to czas nawrócenia i pokuty, poparty modlitwą, postem i jałmużną.

Wielki Post

- Nikt się nie spodziewał, że tegoroczny Wielki Post rozpoczniemy od tego, żeby modlitwę, jałmużnę i post adresować niejako w intencji narodu ukraińskiego, w intencji pokoju na świecie i pokoju w naszej części kontynentu. Bo wiemy, że to, co cierpi naród ukraiński, co cierpią niewinni ludzie od agresora, jest niejako cierpieniem zastępczym, cierpieniem także za nas - mówił hierarcha.

- Wiemy, że giną niewinni ludzie, żołnierze i ludność cywilna, wiemy, że cierpią rodziny, cierpią matki, cierpią małe dzieci. Wszystko to dzieje się tuż przy naszych granicach i wiemy, że jest to związane z niebezpieczeństwem poszerzenia tej okrutnej wojny. Dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy - tak jak nas zachęca papież Franciszek - na modlitwie i włączamy się w post w intencji pokoju - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

***

Okres Wielkiego Postu dla wiernych jest wezwaniem do pokuty i przemiany życia. To także okres przygotowania do święta Wielkanocy. Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została w językach polskim i ukraińskim.

Modlitwa o pokój na Ukrainie będzie towarzyszyła całemu tegorocznemu pielgrzymowaniu szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w Warszawie - zdecydował metropolita warszawski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Świątynia Opatrzności Bożej to pierwszy z Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych, w którym metropolita warszawski co roku odprawia mszę św. w Środę Popielcową. Tegoroczna Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele okres Wielkiego Postu, z inicjatywy papieża Franciszka jest dniem postu i modlitwy w intencji pokoju.

Posłuchaj
00:34 11599708_1.mp3 Metropolita warszawski odprawił mszę św. "o pokój i za Ukrainę" (IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także