more_horiz
Wiadomości

Ponad milion uchodźców z Ukrainy w Polsce. SG: wczoraj odprawiono rekordową liczbę osób

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 09:34
Straż Graniczna potwierdziła, że od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 1 067 000 uchodźców. Wczoraj odprawiono rekordową liczbę podróżnych z Ukrainy - ponad 142 tysiące.
Straż Graniczna: do Polski przyjechało wczoraj 142 tys. osób z Ukrainy
Straż Graniczna: do Polski przyjechało wczoraj 142 tys. osób z UkrainyFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Dziś do godziny 7.00 rano na przejściach z Ukrainą funkcjonariusze SG odprawili ponad 42 tysiące osób. - Ten ruch rośnie, ponieważ to jest więcej o pięć, prawie o sześć procent niż wczoraj o tej samej porze, więc być może dzisiaj padnie kolejny rekord w liczbie odprawionych osób - powiedziała rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska. - Wczoraj przez cały dzień na wszystkich przejściach granicznych odprawiliśmy ponad 142 tysiące osób. To jest absolutny rekord. W dniach wcześniejszych było to około 129-126 tysięcy osób - podkreśliła.

Najwięcej podróżnych odprawia się na przejściu granicznym w Medyce. Tam oprócz drogowego jest także przejście piesze i kolejowe. Na drugim miejscu pod względem odprawianych osób jest przejście w Korczowej, a później w Dorohusku. - Wczoraj bardzo dużo osób odprawiono także na przejściu granicznym Hrebenne - powiedziała rzecznik SG. Jak dodała, na przejściu w Dorohusku nie ma teraz kolejek. Na pozostałych przejściach trzeba czekać od kilku do kilkunastu godzin.

Organizacje pomocowe obecne na przejściach granicznych

Na przejściach granicznych obecni są wolontariusze i organizacje pomocowe. Rozdają żywność, środki higieny i leki oraz kierują do miejsc, w których uchodźcy mogą odpocząć i poczekać na dalszy transport.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

Poniedziałek to dwunasty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.

Czytaj także:

Posłuchaj

00:28 11609144_1.mp3 SG: Do Polski przyjechało wczoraj 142 tys. osób z Ukrainy - (IAR)

 

 

es

Zobacz także

Zobacz także