Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wąsik apeluje do opozycji: przemyślcie zgłoszone poprawki

Komisja administracji i spraw wewnętrznych ponownie zajmie się rządowym projektem ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu, a posłowie zgłosili do niego około 117 poprawek. 

2022-03-09, 14:53

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wąsik apeluje do opozycji: przemyślcie zgłoszone poprawki
Maciej Wąsik apeluje do opozycji o zgłaszanie przemyślanych poprawek do ustawy ws. pomocy obywatelom Ukrainy. Foto: MSWiA/Twitter

Poprawki zostały odrzucone podczas pracy w sejmowej komisji po pierwszym czytaniu projektu. Wśród nich są propozycje, aby ustawą objąć także osoby, które nie uciekły bezpośrednio do Polski, ale przebywają tu ich rodziny, czy dotyczące przeznaczenia środków na zaadaptowanie pustostanów na wsiach, w których mogłyby się osiedlać ukraińskie rodziny.

Wrogie nastawienie 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zwracał się do posłów opozycji, by przemyśleli zgłoszone podczas drugiego czytania poprawki. Jak mówił, po to, żeby nie doszło do odwrócenia nastrojów w Polsce. - Żeby Polacy, zamiast uznawać Ukraińców za gości, którym trzeba pomóc (...), nie zaczęli być nastawieni wrogo, a przynajmniej duża ich część - tłumaczył wiceminister.

Ustawa o pomocy uchodźcom

Komisja administracji i spraw wewnętrznych zajmie się poprawkami do projektu ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy na posiedzeniu, które rozpocznie się o 13.30.

Projekt umożliwia obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną m.in. podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji czy zapewnienie opieki zdrowotnej. Uchodźcy po potwierdzeniu tożsamości będą mogli otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

REKLAMA

Przedłożone przepisy przewidują też wsparcie dla osób, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Otrzymają oni świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Będzie ono wypłacane maksymalnie przez 60 dni.

Posłuchaj

Maciej Wąsik: przemyśleli zgłoszone poprawki, żeby nie doszło do odwrócenia nastrojów w Polsce (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej