more_horiz
Wiadomości

Polska pomaga w ratowaniu ukraińskiej kultury i sztuki. Gliński: walczymy o absolutny bojkot Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 20:00
Jak zapewnił minister kultury Piotr Gliński, Polska jest gotowa zaoferować walczącej Ukrainie pomoc w zakresie ochrony archiwów, zabytków i dzieł sztuki. Dodał, że tuż przed wybuchem wojny utworzono specjalny zespół do współpracy i pomocy. - W kulturze walczymy o absolutny bojkot Federacji Rosyjskiej - podkreślił wicepremier.
Piotr Gliński: pomagamy Ukrainie w ratowaniu dzieł sztuki
Piotr Gliński: pomagamy Ukrainie w ratowaniu dzieł sztukiFoto: Sylwia Penc/Forum

W rozmowie w TVP Info wicepremier Piotr Gliński powiedział, że pierwsze tiry oferujące pomoc w ochronie archiwów i dzieł sztuki dotarły już do Lwowa. W akcję zaangażowany jest m.in. powołany przed paru laty międzynarodowy instytut POLONIKA, którego celem jest ochrona zabytków kultury w sytuacji np. militarnego zagrożenia. Kolejne tiry - zgodnie z relacją ministra - mają zostać wysłane do Charkowa i Odessy.

Zbiórka dla Ukrainy

Jak poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Kultury, "Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest zagrożeniem nie tylko dla życia żołnierzy i cywilów, ale także dla zabytków i dzieł sztuki będących świadectwem wielokulturowej historii narodu ukraińskiego. Ich zniszczenie byłoby bezpowrotną stratą dla całej ludzkości. Dlatego polskie instytucje kultury podejmują działania mające na celu ochronę bezcennego dziedzictwa".

Według oświadczenia MKiDN Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z konserwatorami z całej Polski zorganizowały zbiórkę najpotrzebniejszych materiałów do zabezpieczenia przeciwpożarowego zbiorów ukraińskich instytucji kultury.

"Środki zgromadzone w dniach od 5 do 13 marca zostały już wysłane do Lwowa. To łącznie cztery transporty zapewnione m.in. przez MKiDN. Łącznie na Ukrainę trafi prawie 2 000 gaśnic różnych typów, ok. 450 bel wełny mineralnej, ponad 500 koców gaśniczych oraz prawie dwa km taśm montażowych. Zbiórka materiałów będzie kontynuowana, ponieważ miejscy konserwatorzy zabytków z innych ukraińskich miast również zgłosili stronie polskiej swoje potrzeby" - przekazano.

Czytaj także:

Pomoc w ratowaniu dzieł sztuki

11 marca do Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie dotarł transport z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Według danych ministerstwa przekazano materiały do ochrony obiektów muzealnych, takie jak: flizelina, kartony przekładkowe, materiały wypełniające, wałek na nawijania płótna wyjętego z ram.

Wspomniany przez ministra Piotra Glińskiego tir, który wyruszył z Poznania, zawierał żywność oraz środki medyczne zebrane przez pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu dla ukraińskich kolegów. W transporcie powrotnym do Polski przywiezionych zostało 600 książek, które Biblioteka Raczyńskich zakupiła dla dzieci ukraińskich w Wydawnictwie Starego Lwa i Wydawnictwie Apriori.

- Jednocześnie od momentu rozpoczęcia działań wojennych, na wszelki wypadek, zostały zabezpieczone magazyny w Polsce, gdyby strona ukraińska zdecydowała się na ewakuację zbiorów, ale to jest decyzja suwerennego państwa ukraińskiego. My jesteśmy gotowi, ale chcielibyśmy, aby do tego nie doszło. Chcielibyśmy, aby Ukraina się obroniła! Naszym głównym celem jest pomoc w obronie przed tą nieludzką agresją - podkreślił minister kultury.

"Walczymy o absolutny bojkot Rosji"

Piotr Gliński powiedział także, że niedawna rozmowa z ukraińskim ministrem kultury Oleksandrem Tkachenką dotyczyła "presji w kwestii medialnej". - Tak jak sankcje finansowe czy dot. odcięcia od handlu ropą czy gazem nie są pełne, tak samo dotyczy do mediów radzieckich - sowieckich - rosyjskich. Mój partner ukraiński prosił mnie, żeby walczyć o to, by cały świat cywilizowany stanął po stronie Ukrainy w tej straszliwej wojnie - wskazał.

- Ważna jest pomoc dla Ukrainy we wszystkich wymiarach. W kulturze walczymy o absolutny bojkot Federacji Rosyjskiej. Jednak nie do końca znajdujemy zrozumienie u naszych zachodnich partnerów. Europa Zachodnia od lat budowała potęgę Federacji Rosyjskiej poprzez kontakty ekonomiczne i gospodarcze, które nie uwzględniały tego, o czym mówiła nasza strona sceny politycznej. Nie wszyscy, także i w Polsce, zdawali sobie z tego sprawę. (...) Obecna Federacja Rosyjska jest spadkobiercą imperialnego ZSRR i to jest oczywiste, zresztą Putin tego nie krył. Majstersztyk sowieckiej propagandy, kłamstwo medialne ciągle istnieje - podkreślił Piotr Gliński. 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także