Ilu uchodźców z Ukrainy jest już w Polsce? Nowy raport Straży Granicznej

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski wjechało 1,97 mln uchodźców wojennych. W czwartek do godz. 15.00 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 30 tys. osób. Wczoraj o tej porze było to 34,8 tys.

2022-03-17, 18:22

Ilu uchodźców z Ukrainy jest już w Polsce? Nowy raport Straży Granicznej

W czwartek najwięcej uchodźców przeszło przez granicę w Medyce - 9,9 tys., Korczowej - 5,6 tys. oraz Hrebennem - 4 tys. Ponadto odprawy trwały w Dorohusku, Lubaczowie, Dołhobyczowie, Hrubieszowie i Krościenku. Przez te odcinki przeszło od 1,3 tys. do 3 tys. uchodźców z Ukrainy.

W środę Straż Graniczna odprawiła 60 tys. osób.

PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy 16 marca zyskali prawo ubiegania się o numer PESEL. Umożliwi on dostęp nie tylko do opieki zdrowotnej na terenie Polski, ale również do edukacji i rynku pracy. By sprawę załatwić, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Przed wieloma urzędami ustawiają się długie kolejki. Procedura wobec jednej osoby trwa od 30 do 40 minut.

Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL, mogą zgłosić się do urzędów w całej Polsce. Oprócz urzędników pomocy udzielają również wolontariusze. By wniosek został wypełniony prawidłowo, należy podać imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, kraj urodzenia, obywatelstwo, datę wjazdu do Polski oraz (ewentualnie) ukraiński numer ewidencyjny. Co więcej, należy okazać dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem, który pozwoli ustalić tożsamość.

REKLAMA

LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc

W przypadku osób niepełnoletnich potrzebny jest również dokument potwierdzający urodzenie. Jeśli uchodźcy takich dokumentów nie posiadają, składają oświadczenie. Od każdego, powyżej 12. roku życia, pobierane są również odciski palców.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej